WordPress.org Plugin - en to sv translation catalogue (443 entries)

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Europe
sv: Europa

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Australia
sv: Australien

en: Reunion
sv: Réunion

en: United States
sv: USA

en: Hong Kong
sv: Hongkong

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Spain
sv: Spanien

en: Next
sv: Nästa

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
sv: Detta videoklipp behöver <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> för att kunna visas.

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
sv: <code>%s</code>-taggen togs bort eftersom den är inte tillåteten

en: Unknown
sv: Okänd

en: Today
sv: I dag

en: Response
sv: Svar

en: Responses
sv: Svar

en: Rating
sv: Omdöme

en: Ratings
sv: Betyg

en: Vote
sv: Rösta

en: Votes
sv: Röster

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Error
sv: Fel

en: Yesterday
sv: I går

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Questions
sv: Frågor

en: Answers
sv: Svar

en: View Results
sv: Visa resultat

en: Thank you for voting!
sv: Tack för att du röstar!

en: votes
sv: röster

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Password Protected
sv: Lösenordsskyddat

en: Other
sv: Andra

en: Invalid file type
sv: Ogiltig filtyp

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Good
sv: Bra

en: Thank You
sv: Tack

en: Rate Up
sv: Rösta upp

en: Text Link
sv: Textlänk

en: Email
sv: E-post

en: Free
sv: Gratis

en: Administrator
sv: Administratör

en: Paper Narrow
sv: Papper smal

en: Manga Wide
sv: Manga bred

en: Working Male Wide
sv: Arbetande man bred

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
sv: Kunde inte förkorta url. Försök igen senare eller använda en annan tjänsteparameter.

en: Cannot determine any url
sv: Kan inte bestämma någon url

en: Multiple Choice
sv: Flerval

en: Name
sv: Namn

en: Address
sv: Adress

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Password
sv: Lösenord

en: Random
sv: Slumpvis

en: Title
sv: Titel

en: First Name
sv: Förnamn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Month
sv: Månad

en: Day
sv: Dag

en: Year
sv: År

en: City
sv: Stad

en: Country
sv: Land

en: Address 1
sv: Adress 1

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Audio
sv: Ljud

en: Image
sv: Bild

en: Fixed
sv: Fixerad

en: %d day | %d d
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d hour | %d h
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d mins
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d secs
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: Results
sv: Resultat

en: A valid URL was not provided.
sv: En giltig URL har inte angivits.

en: User has blocked requests through HTTP.
sv: Användaren har blockerat förfrågningar via HTTP.

en: Too many redirects.
sv: För många omdirigeringar.

en: Malformed URL: %s
sv: Felformaterad URL: %s

en: View all posts filed under %s
sv: Se alla inlägg sparade under %s

en: Feed for all posts filed under %s
sv: Flöde för alla inlägg i kategorin %s

[ctx: opening curly quote]
note: translators: opening curly quote
en: &#8220;
sv: &#8221;

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
sv[0]: %s minut
sv[1]: %s minuter

en: %s hour | %s hours
sv[0]: %s timme
sv[1]: %s timmar

en: %s day | %s days
sv[0]: %s dag
sv[1]: %s dagar

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
sv: E-postadressen angiven verkar inte vara en giltig e-postadress. Var vänlig ange en giltig adress.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
sv: WordPressadressen angiven verkar inte vara en giltig URL. Var vänlig ange en giltig URL.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
sv: Webbplatsadressen angiven verkar inte vara en giltig URL. Var vänlig ange en giltig URL.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
sv:  och

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
sv:  och

note: translators: weekday
en: Sunday
sv: söndag

note: translators: weekday
en: Monday
sv: måndag

note: translators: weekday
en: Tuesday
sv: tisdag

note: translators: weekday
en: Wednesday
sv: onsdag

note: translators: weekday
en: Thursday
sv: torsdag

note: translators: weekday
en: Friday
sv: fredag

note: translators: weekday
en: Saturday
sv: lördag

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
sv: s

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
sv: m

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
sv: ti

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
sv: o

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
sv: to

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
sv: f

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
sv: l

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
sv: sön

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
sv: mån

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
sv: tis

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
sv: ons

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
sv: tor

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
sv: fre

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
sv: lör

note: translators: month name
en: January
sv: januari

note: translators: month name
en: February
sv: februari

note: translators: month name
en: March
sv: mars

note: translators: month name
en: April
sv: april

note: translators: month name
en: May
sv: maj

note: translators: month name
en: June
sv: juni

note: translators: month name
en: July
sv: juli

note: translators: month name
en: August
sv: augusti

note: translators: month name
en: September
sv: september

note: translators: month name
en: October
sv: oktober

note: translators: month name
en: November
sv: november

note: translators: month name
en: December
sv: december

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
sv: Jan

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
sv: Feb

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
sv: Mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
sv: Apr

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
sv: Maj

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
sv: Jun

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
sv: Jul

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
sv: Aug

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
sv: Sep

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
sv: Okt

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
sv: Nov

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
sv: Dec

en: am
sv: f m

en: pm
sv: e m

en: AM
sv: f m

en: PM
sv: e m

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
sv: ,

en: Poll
sv: Omröstning

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Unique ID
sv: Unikt id

en: Permalink
sv: Direktlänk

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Type
sv: Typ

en: Value
sv: Värde

en: Size
sv: Storlek

en: Total
sv: Totalt

en: Survey
sv: Enkät

en: 404 Page Not Found
sv: 404 Sidan kunde inte hittas

en: Username
sv: Användarnamn

en: Your Website
sv: Din webbplats

en: Please enter a valid URL.
sv: Ange en giltig webbadress.

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Date
sv: Datum

en: Account Details
sv: Kontoinformation

en: F jS, Y
sv: d m Y

en: Change
sv: Ändra

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: Location
sv: Plats

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Language
sv: Språk

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: My Account
sv: Mitt konto

en: View
sv: Visa

en: Search Results for %s
sv: Sökresultat för %s

en: All Ratings
sv: Alla omdömen

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Radera

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Style Name
sv: Stilnamn

en: No stats are available for this time period.
sv: Ingen statistik tillgänglig för denna tidsperiod.

en: Role
sv: Roll

en: Polls
sv: Omröstningar

en: Privacy
sv: Integritet

en: Sign Up
sv: Registrera dig

en: Edit My Profile
sv: Ändra min profil

en: Reports
sv: Rapporteringar

en: Close
sv: Stäng

en: %s vote | %s votes
sv[0]: %s röst
sv[1]: %s röster

en: Leave a Comment
sv: Kommentera

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your Comment
sv: Din kommentar

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: Page %d
sv: Sida %d

en: English
sv: Engelska

en: Search
sv: Sök

en: Show:
sv: Visa:

en: This Week
sv: Den här veckan

en: This Month
sv: Den här månaden

en: Sort by:
sv: Sortera enligt:

en: General
sv: Allmänt

en: Note:
sv: Notera:

en: Blog
sv: Blogg

en: Forgot your password?
sv: Har du glömt ditt lösenord?

en: Share
sv: Dela

en: Export
sv: Exportera

en: Print
sv: Skriv ut

en: Remove
sv: Ta bort

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Number of choices
sv: Antal val

en: Randomize answer order
sv: Slumpa svarens ordning

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Music
sv: Musik

en: Narrow
sv: Smal

en: Wide
sv: Bred

en: Custom
sv: Anpassad

en: Default
sv: Förvald

en: Hide all results
sv: Dölj samtliga resultat

en: Expires:
sv: Går ut:

en: Never
sv: Aldrig

en: %d hours
sv: %d timmar

en: No comments
sv: 0 kommentarer

en: Sharing
sv: Delning

en: Save Settings
sv: Spar inst&auml;llningarna

en: Question
sv: Fråga

en: Answer Group
sv: Svar grupp

en: Links
sv: Länkar

en: Results Group
sv: Resulatgrupper

en: Font
sv: Typsnitt

en: Background
sv: Bakgrund

en: Border
sv: Ram

en: Margin
sv: Marginal

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understreck

en: Font Size
sv: Textstorlek

en: Line Height
sv: Radhöjd

en: Align
sv: Justering

en: Image URL
sv: Bildadress

en: Image Position
sv: Bildposition

en: Style
sv: Stil

en: Rounded Corners
sv: Rundade hörn

en: Right
sv: Höger

en: Bottom
sv: Botten

en: Left
sv: Vänster

en: Percent
sv: Procent

en: Upload Image
sv: Ladda upp en bild

en: Done
sv: Klart

en: Overall
sv: Övergripande

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable
sv: Aktivera

en: Host
sv: Värd

en: Answer
sv: Svar

en: Tags
sv: Etiketter

en: Privacy Policy
sv: Sekretesspolicy

en: Customize
sv: Anpassa

en: Language:
sv: Språk:

en: Center
sv: Centrerat

en: 1 Star
sv: 1 stjärna

en: 2 Stars
sv: 2 stjärnor

en: 3 Stars
sv: 3 stjärnor

en: 4 Stars
sv: 4 stjärnor

en: 5 Stars
sv: 5 stjärnor

en: Most Popular Content
sv: Mest populära innehåll

en: All
sv: Alla

en: Color
sv: Färg

en: Yellow
sv: Gult

en: Red
sv: Rött

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grönt

en: Grey
sv: Grå

en: Last 24 hours
sv: Senaste 24 timmarna

en: Rating ID
sv: Betyg-ID

en: Average Rating
sv: Genomsnittligt omdöme

en: Register
sv: Registrera

en: Please enter a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Password Reset
sv: Återställning av lösenord

en: Logout
sv: Logga ut

en: This email address is already registered.
sv: Den e-postadressen är redan registrerad.

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Email Subscriptions
sv: E-postprenumerationer

en: Email:
sv: E-post:

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Closed
sv: Låst

en: Open
sv: Öppet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Your Dashboard
sv: Din kontrollpanel

en: Move to
sv: Flytta till

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Trash
sv: Kasta i papperskorgen

en: Rename
sv: Byt namn

en: Save
sv: Spara

en: Loading&hellip;
sv: Laddar&hellip;

en: Search Results for '%s'
sv: Sökresultat för '%s'

en: Congratulations!
sv: Grattis!

en: Library
sv: Bibliotek

en: Insert
sv: Lägg till

en: Go
sv: Kör

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Filter
sv: Filtrera

en: Options
sv: Alternativ

en: Warning:
sv: Varning:

en: Shares
sv: Delningar

en: QR Code
sv: QR-kod

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Alignment
sv: Justering

en: pixels
sv: pixlar

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Optional
sv: Valfritt

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Step 1
sv: Steg 1

en: Step 2
sv: Steg 2

en: Step 3
sv: Steg 3

en: Custom Styles
sv: Egna formatmallar

en: Approve
sv: Godkänn

en: Add
sv: Lägg till

en: from
sv: från

en: Deleted
sv: Inaktiverad

en: Valid
sv: Giltig

en: Dashboard
sv: Adminpanel

en: Users
sv: Användare

en: Help
sv: Hjälp

en: Features
sv: Egenskaper

en: Label
sv: Etikett

en: Terms of Service
sv: Användarvillkor

en: and
sv: och

en: - Select -
sv: - Välj -

en: View Profile
sv: Visa profil

en: Settings
sv: Inställningar

en: Are you sure you want to delete this user?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här användaren?

en: User Role
sv: Användarroll

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Activate
sv: Aktivera

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Spelling
sv: Stavning

en: No suggestions
sv: Inga förslag

en: Explain...
sv: Förklara...

en: Ignore suggestion
sv: Ignorera förslag

en: Ignore always
sv: Ignorera alltid

en: Ignore all
sv: Ignorera alla

en: Edit Selection...
sv: Redigera markering ...

en: proofread
sv: korrekturläsa

en: edit text
sv: redigera text

en: No writing errors were found.
sv: Inga skrivfel hittades.

en: Replace selection with:
sv: Ersätt markering med:

en: Proofreading
sv: Korrekturläsning

en: a post or page is updated
sv: ett inlägg eller sida är uppdaterad

en: English Options
sv: Engelska inställningar

en: Clich&eacute;s
sv: Klichéer

en: Complex Phrases
sv: Komplexa fraser

en: Hidden Verbs
sv: Dolda verb

en: Jargon
sv: Slang

en: Phrases to Avoid
sv: Fraser att undvika

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
sv: <a href="%s">Läs mer</a> om dessa alternativ.

en: Ignored Phrases
sv: Ignorerade fraser

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
sv: Visa folks profiler när du för muspekaren över deras Gravatars

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
sv: Sätt musen över din Gravatar för att se din profil.

en: Display an image in your sidebar
sv: Visa en bild i sidopanelen

en: Widget title:
sv: Widget-titel:

en: Image URL:
sv: Bild URL:

en: Alternate text:
sv: Alternativ text:

en: Image title:
sv: Bildtitel:

en: None
sv: Ingen

en: Image Alignment:
sv: Bildjustering:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Link URL (when the image is clicked):
sv: Länk-URL (när bilden klickas på):

en: RSS Links
sv: RSS-länkar

en: Links to your blog's RSS feeds
sv: Länkar till din blogg RSS-flöden

en: Title:
sv: Titel:

en: Posts
sv: Inlägg

en: Posts & Comments
sv: Inlägg & kommentarer

en: Feed(s) to Display:
sv: Flöde(n) att visa:

en: Image Link
sv: Bildlänk

en: Text & Image Links
sv: Text- & bildlänkar

en: Image Settings:
sv: Bildinställningar:

en: Image Size:
sv: Bildstorlek:

en: Purple
sv: Lila

en: Pink
sv: Rosa

en: Image Color:
sv: Bildfärg:

en: Shared Post
sv: Delat inlägg

en: Show sharing buttons on this post.
sv: Visa dela-knapp för det här inlägget.

en: Share this:
sv: Dela det här:

en: This post has been shared!
sv: Detta inlägg har delats!

en: You have shared this post with %s
sv: Du har delat det här inlägget med %s

[ctx: share to]
en: Email
sv: E-post

en: Click to email this to a friend
sv: Klicka för att maila detta till en vän

en: Send to Email Address
sv: Skicka till e-postadress

en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

en: Email check failed, please try again
sv: E-postkontroll misslyckades, försök igen

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
sv: Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.

en: Click to share on Twitter
sv: Klicka för att dela på Twitter

en: Click to share on StumbleUpon
sv: Klicka för att dela på StumbleUpon

en: Click to share on Reddit
sv: Klicka för att dela på Reddit

en: Click to Digg this post
sv: Klicka för att Digga här inlägget

en: Click to share on LinkedIn
sv: Klicka för att dela via LinkedIn

en: Share on Facebook
sv: Dela på Facebook

[ctx: share to]
en: Print
sv: Skriv ut

en: Click to print
sv: Klicka för utskrift

en: Press This
sv: Blogga det här

en: Click to Press This!
sv: Klicka för att Blogga det här!

en: Click to share
sv: Klicka för att dela

en: Icon
sv: Ikon

en: Remove Service
sv: Ta bort tjänst

en: Sharing Settings
sv: Delningsinställningar

en: Settings have been saved
sv: Inställningarna har sparats

en: Available Services
sv: Tillgängliga tjänster

en: Add a new service
sv: Lägg till en ny tjänst

en: Enabled Services
sv: Aktiverade tjänster

en: Live Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Icon + text
sv: Ikon + text

en: Icon only
sv: Ikon endast

en: Text only
sv: Endast text

en: Open links in
sv: Öppna länkar i

en: New window
sv: Nytt fönster

en: Same window
sv: Samma fönster

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Service name
sv: Tjänstens namn

en: Sharing URL
sv: Delar URL

en: Icon URL
sv: URL för ikon

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
sv: Ange webbadressen till en 16x16px ikon du vill använda för denna tjänst.

en: Your blog does not currently have any published posts.
sv: Din blogg har för närvarande inte några inlägg publicerade.

en: Site Stats
sv: Statistik för webbplats

en: day
sv: dag

en: week
sv: vecka

en: month
sv: månad

en: the past day
sv: under gårdagen

en: the past week
sv: den gångna veckan

en: the past month
sv: den senaste månaden

en: the past quarter
sv: det senaste kvartalet

en: the past year
sv: senaste året

en: Top Posts
sv: Mest lästa inlägg

en: Top Searches
sv: Mest sökta

en: View All
sv: Visa alla

en: Sign me up!
sv: Anmäl mig!

en: Twitter Updates
sv: Twitter-uppdateringar

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
sv: Fel: Se till att ditt Twitter-konto är <a href="%s">offentligt</a>.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
sv: Fel: Twitter svarade inte. Vänta några minuter och uppdatera den här sidan.

en: Twitter username:
sv: Twitter-användarnamn:

en: Hide replies
sv: Göm svar

en: Include retweets
sv: Inkludera retweets
