WordPress.org Plugin - en to ro translation catalogue (282 entries)

en: Europe
ro: Europa

en: Next
ro: Următorul

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Today
ro: Astăzi

en: Response
ro: Răspuns

en: Responses
ro: Răspunsuri

en: Rating
ro: Evaluare

en: Page Not Found
ro: Pagina nu a fost găsită

en: Error
ro: Eroare

en: Yesterday
ro: ieri

en: Upload
ro: Încarcă

en: Answers
ro: Răspunsuri

en: Comments
ro: Comentarii

en: Continue
ro: Continuă

en: Other
ro: Altul

en: Invalid file type
ro: Tip fișier invalid

en: Average
ro: Medie

en: <p>the parameter id is missing</p>
ro: <p>lipseşte paramemtru</p>

en: Name
ro: Nume

en: Address
ro: Adresă proprie

en: Date/Time
ro: Data/Ora

en: Email Address
ro: Adresa de E-Mail

en: Small
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: Large
ro: Mare

en: Password
ro: Parola

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Title
ro: Titlu

en: Month
ro: Lună

en: City
ro: Oras

en: State
ro: Stat

en: Country
ro: Tara

en: Address 1
ro: Adresa 1

en: Address 2
ro: Adresa 2

en: N/A
ro: N/D

en: Image
ro: Imagine

en: Results
ro: Rezultate

en: User has blocked requests through HTTP.
ro: Utilizatorul a blocat cererile prin HTTP.

en: Too many redirects.
ro: Prea multe redirecționări.

en: Malformed URL: %s
ro: URL malformat: %s

en: View all posts filed under %s
ro: Vezi toate posturile din categoria %s

en: Feed for all posts filed under %s
ro: Feed pentru toate posturile din categoria %s

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
ro[0]: %s minut
ro[1]: %s minute
ro[2]: %s de minute

en: %s hour | %s hours
ro[0]: %s oră
ro[1]: %s ore
ro[2]: %s de ore

en: %s day | %s days
ro[0]: %s zi
ro[1]: %s zile
ro[2]: %s de zile

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
ro: , și

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
ro:  și

note: translators: weekday
en: Sunday
ro: duminică

note: translators: weekday
en: Monday
ro: luni

note: translators: weekday
en: Tuesday
ro: marți

note: translators: weekday
en: Wednesday
ro: miercuri

note: translators: weekday
en: Thursday
ro: joi

note: translators: weekday
en: Friday
ro: vineri

note: translators: weekday
en: Saturday
ro: sâmbătă

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
ro: Du

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
ro: Lu

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
ro: Ma

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
ro: Mi

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
ro: Jo

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
ro: Vi

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
ro: Sâ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
ro: Soare

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
ro: lun

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
ro: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
ro: mie

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
ro: joi

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
ro: vin

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
ro: sâm

note: translators: month name
en: January
ro: ianuarie

note: translators: month name
en: February
ro: februarie

note: translators: month name
en: March
ro: martie

note: translators: month name
en: April
ro: aprilie

note: translators: month name
en: May
ro: mai

note: translators: month name
en: June
ro: iunie

note: translators: month name
en: July
ro: iulie

note: translators: month name
en: August
ro: august

note: translators: month name
en: September
ro: septembrie

note: translators: month name
en: October
ro: octombrie

note: translators: month name
en: November
ro: noiembrie

note: translators: month name
en: December
ro: decembrie

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
ro: Ian

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
ro: Feb

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
ro: Mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
ro: Apr

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
ro: Mai

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
ro: Iun

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
ro: Iul

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
ro: Aug

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
ro: Sep

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
ro: Oct

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
ro: Noi

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
ro: Dec

en: Type
ro: Tip

en: Value
ro: Valoare

en: Size
ro: Mărime

en: Survey
ro: Studiu

en: Status
ro: Statut

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Cancel
ro: Anulează

en: Date
ro: Dată

en: Change
ro: Schimbă

en: New Password
ro: Parola nouă

en: Location
ro: Locatie

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: Language
ro: Limba

en: Subscribe
ro: Abonează-te

en: Confirm
ro: Confirmă

en: My Account
ro: Contul meu

en: View
ro: Vezi

en: Edit
ro: Editare

en: Delete
ro: Șterge

en: Preview
ro: Previzualizează

en: Role
ro: Rol

en: Polls
ro: Sondaje

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Sign Up
ro: Înscriere

en: Edit My Profile
ro: Editează-ți profilul

en: Close
ro: Închide

en: %s vote | %s votes
ro[0]: %s Vot
ro[1]: %s Voturi
ro[2]: %s Voturi

en: Leave a Comment
ro: Lasă un comentariu

en: Your Comment
ro: Comentariul tău

en: Submit Comment
ro: Trimite comentariu

en: Search
ro: Căutare

en: Sort by:
ro: Sortare după:

en: Blog
ro: Jurnal

en: Support
ro: Sprijin

en: Export
ro: Exportă

en: Print
ro: Listare

en: Remove
ro: Elimină

en: Settings saved
ro: Setări salvate

en: Number of choices
ro: Număr de opţiuni

en: No Limit
ro: Fără limită

en: Default
ro: Standard

en: Hide all results
ro: Ascunde toate rezultatele

en: Position
ro: Poziție

en: Expires:
ro: Expiră:

en: Never
ro: nu cred nu pot să cred

en: Allow comments
ro: Permite comentarii

en: Moderate first
ro: Moderează întăi

en: No comments
ro: Fără comentarii

en: Sharing
ro: Partajare

en: Save Settings
ro: Salvează configuraţia

en: Links
ro: Legături

en: Background
ro: Fundal

en: Border
ro: Margine

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Bold
ro: Aldin

en: Underline
ro: Subliniere

en: Align
ro: Aliniere

en: Image URL
ro: URL imagine

en: Style
ro: Stil

en: Top
ro: Sus

en: Right
ro: Dreapta

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: Stânga

en: Done
ro: Terminat

en: Enable
ro: Autorizeaza

en: Answer
ro: Răspuns

en: Tags
ro: Etichete

en: Customize
ro: Personalizează

en: Language:
ro: Limba:

en: Center
ro: Centru

en: All
ro: Tot

en: Yellow
ro: Galben

en: Red
ro: Roșu

en: Blue
ro: Albastru

en: Green
ro: Verde

en: Average Rating
ro: Voturi în medie

en: Register
ro: Înregistrare

en: Information
ro: informatie

en: Password Reset
ro: Parola a fost resetată

en: Logout
ro: iesire

en: Ascending
ro: Crescătoare

en: Descending
ro: Descrescătoare

en: Closed
ro: Inchis

en: Copy
ro: Copiază

en: Your Dashboard
ro: Panoul tău de control

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Trash
ro: Gunoi

en: Rename
ro: Redenumeşte

en: Save
ro: Salvează

en: Search Results for '%s'
ro: Rezultatele cautarii pentru '%s'

en: Congratulations!
ro: Felicitări!

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Insert
ro: Introdu

en: Go
ro: Mergi

en: Remember me
ro: Nu uita de mine

en: Filter
ro: Filtrează

en: Options
ro: Opțiuni

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Send Email
ro: Trimite email

en: Optional
ro: Opțional

en: Dismiss
ro: Închide

en: Step 1
ro: Pasul 1

en: Step 2
ro: Pasul 2

en: Step 3
ro: Pasul 3

en: Approve
ro: Aprobă

en: Add
ro: Adaugă

en: Deleted
ro: Şters

en: Widgets
ro: Widget-uri

en: Dashboard
ro: Panou control

en: Users
ro: Utilizatori

en: Help
ro: Ajutor

en: Features
ro: Funcționalități

en: Terms of Service
ro: Termenii de utilizare a serviciului

en: and
ro: şi

en: - Select -
ro: - Selectează -

en: Settings
ro: Setări

en: Are you sure you want to delete this user?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest utilizator?

en: Polldaddy Styles
ro: Stiluri Polldaddy

en: Deactivate
ro: Dezactivare

en: Activate
ro: Activează

en: Configure
ro: Configurări

en: Spelling
ro: Ortografie

en: No suggestions
ro: Nu sunt sugestii

en: Ignore suggestion
ro: Ignoră sugestia

en: Ignore always
ro: Ignoră întotdeauna

en: Ignore all
ro: Ignoră tot

en: Edit Selection...
ro: Editează selecția...

en: edit text
ro: editare text

en: Diacritical Marks
ro: Semne diacritice

en: Hidden Verbs
ro: Verbe ascunse

en: Phrases to Avoid
ro: Expresii de evitat

en: Redundant Phrases
ro: Expresii redundante

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
ro: <a href="%s">Află mai multe</a> despre aceste opțiuni.

en: Ignored Phrases
ro: Expresii ignorate

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ro: Ai grijă să apeși pe "Actualizare profil" în partea de jos a paginii pentru a salva schimbările.

en: None
ro: Nespecificat

en: RSS Links
ro: Link-uri RSS

en: Title:
ro: Titlu:

en: Posts
ro: Posturi

en: Image Size:
ro: Dimensiuni imagine:

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Purple
ro: Violet

en: Pink
ro: Roz

en: Silver
ro: Argintiu

en: Image Color:
ro: Culoare imagine:

en: Click to email this to a friend
ro: Apasă pentru a trimite prin email unui prieten

en: Send to Email Address
ro: Trimite pe adresa de email

en: Your Email Address
ro: Adresa ta de email

en: Click to print
ro: Apasă pentru a imprima

en: Press This
ro: Publicare Imediată

en: Sharing Settings
ro: Setările de partajare

en: Add a new service
ro: Adaugă un serviciu nou

en: Services dragged here will appear individually.
ro: Serviciile trase aici vor apărea idividual.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ro: Serviciile trase aici vor fi ascunse în spatele unui buton de partajare.

en: Text only
ro: Doar text

en: Open links in
ro: Deschide legăturile în

en: New window
ro: Fereastră nouă

en: Same window
ro: Aceeași fereastră

en: Save Changes
ro: Salvează

en: day
ro: zi

en: week
ro: săptămână

en: month
ro: luna

en: the past day
ro: ieri

en: the past week
ro: săptămâna trecută

en: the past month
ro: luna trecută

en: the past quarter
ro: Ultimul trimestru

en: the past year
ro: anul trecut

en: Chart stats by
ro: Grafic statistici realizat de către

en: Show top posts over
ro: Afișează cele mai bune posturi primele

note: translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views"
en: %1$s %2$s Views
ro: %1$s %2$s Vizualizări

en: Top Posts
ro: Top articole

en: Sorry, nothing to report.
ro: Scuze, nimic de raportat.

en: Top Searches
ro: Cele mai căutate

en: View All
ro: Vizualizează tot

en: Please check your email to confirm your subscription.
ro: Vă rugăm să vă verificați adresa de e-mail pentru a confirma abonarea.

en: You are now subscribed to this blog.
ro: Începând de acum, sunteți abonat la acest blog.

en: The email you entered was invalid, please check and try again.
ro: Adresa de e-mail pe care ați introdus-o este invalidă, vă rugăm să o verificați și să mai încercați o dată.

en: You have already subscribed to this site, please check your inbox.
ro: Sunteți deja abonat la acest site, vă rugăm să vă verificați căsuța de mesaje primite.

en: There was an error when subscribing, please try again.
ro: A fost o eroare în timp ce v-ați abonat, vă rugăm să mai încercați o dată.

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ro: Introduceți adresa de e-mail pentru a vă abona la acest blog și pentru a primi notificări de articole noi prin email.

en: Email Subscription
ro: Abonare prin email.

en: Sign me up!
ro: Înregistrează-mă!

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ro: Click pentru a vă abona la acest blog și pentru a primi notificări de articole noi prin email.

en: Optional text to display to your readers:
ro: Text opțional pentru afișarea către cititorii dvs.:

en: Subscription Button:
ro: Buton de abonare:

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
ro: Eroare: Vă rog să vă asigurați că aveți contul de Twitter  <a href="%s">public</a>.

en: Twitter username:
ro: Utilizator Twitter:

en: Maximum number of tweets to show:
ro: Număr maxim de afișări tweets:

en: Hide replies
ro: Ascunde răspunsurile
