WordPress.org Plugin - en to pt translation catalogue (744 entries)

en: Polldaddy Invitation
pt: Convite Polldaddy

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Asia/Pacific Region
pt: Região Ásia/Pácifico

en: Europe
pt: Europa

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Switzerland
pt: Suiça

en: Martinique
pt: Martinica

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Guyana
pt: Guiana

en: Australia
pt: Austrália

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Norway
pt: Noruega

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Singapore
pt: Singapura

en: Japan
pt: Japão

en: Panama
pt: Panamá

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: Coreia, República Democrática Popular

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Cote D'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Spain
pt: Espanha

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Egypt
pt: Egito

en: Next
pt: Avançar

en: Unsubscribe
pt: Não assinar

en: Invalid Videolog identifier
pt: Identificador Videolog Inválido

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
pt: Este vídeo requer o <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> para reprodução.

en: Today
pt: Hoje

en: Response
pt: Resposta

en: Responses
pt: Respostas

en: Rating
pt: Classificação

en: Ratings
pt: Votações

en: Vote
pt: Voto

en: Votes
pt: Votos

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Error
pt: Erro

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Upload
pt: Fazer Upload

en: Questions
pt: Perguntas

en: Answers
pt: Respostas

en: View Results
pt: Ver Resultados

en: Thank you for voting!
pt: Obrigado por votar!

en: Return To Poll
pt: Retornar a enquete

en: votes
pt: votos

en: Comments
pt: Comentários

en: Continue
pt: Continuar

en: Password Protected
pt: Protegida por senha

en: Other
pt: Outro

en: Invalid file type
pt: Tipo inválido de arquivo

en: Click to enlarge
pt: Clique para ampliar

en: Rate This
pt: Avaliar isso

en: Average
pt: Média

en: Thank You
pt: Obrigado

en: Rate Up
pt: Votar para CIma

en: Rate Down
pt: Classifique negativamente

note: translators: Date shown on survey chart when crossing over a year - 2009, 2010 etc
en: Y
pt: A

en: Text Link
pt: Texto do Link

en: Free
pt: Grátis

en: Monthly
pt: Mensal

en: Administrator
pt: Administrador

en: Aluminum Narrow
pt: Alumínio Estreito

en: Aluminum Medium
pt: Alumínio Médio

en: Aluminum Wide
pt: Alumínio Largo

en: Plain White Narrow
pt: Branco Estreito

en: Plain White Medium
pt: Branco Estreito Médio

en: Plain White Wide
pt: Branco Largo

en: Plain Black Narrow
pt: Preto Estreito

en: Plain Black Medium
pt: Preto Médio

en: Plain Black Wide
pt: Preto Largo

en: Paper Narrow
pt: Papel Estreito

en: Paper Medium
pt: Papel Médio

en: Paper Wide
pt: Papel Largo

en: Skull Dark Narrow
pt: Caveira Escuro Estreito

en: Skull Dark Wide
pt: Caveira Escuro Largo

en: Skull Light Narrow
pt: Caveira Claro Estreito

en: Skull Light Medium
pt: Caveira Claro Médio

en: Skull Light Wide
pt: Caveira Claro Largo

en: Plastic White Narrow
pt: Plástico Branco Estreito

en: Plastic White Medium
pt: Plástico Branco Médio

en: Plastic White Wide
pt: Plástico Branco Largo

en: Plastic Grey Narrow
pt: Plástico Cinza Estreito

en: Plastic Grey Medium
pt: Plástico Cinza Médio

en: Plastic Grey Wide
pt: Plástico Cinza Largo

en: Plastic Black Narrow
pt: Plástico Preto Estreito

en: Plastic Black Medium
pt: Plástico Preto Médio

en: Plastic Black Wide
pt: Plástico Preto Largo

en: Manga Narrow
pt: Manga Estreito

en: Manga Medium
pt: Manga Médio

en: Manga Wide
pt: Manga Largo

en: Tech Dark Narrow
pt: Tech Escuro Estreito

en: Tech Dark Medium
pt: Tech Escuro Médio

en: Tech Dark Wide
pt: Tech Escuro Largo

en: Tech Grey Narrow
pt: Tech Cinza Estreito

en: Tech Grey Medium
pt: Tech Cinza Médio

en: Tech Grey Wide
pt: Tech Cinza Largo

en: Tech Light Narrow
pt: Tech Light Estreito

en: Tech Light Medium
pt: Tech Light Médio

en: Tech Light Wide
pt: Tech Light Largo

en: Sunset Narrow
pt: Sunset Estreito

en: Sunset Medium
pt: Sunset Médio

en: Sunset Wide
pt: Sunset Largo

en: Edit Poll
pt: Editar Votação

en: <p>the parameter id is missing</p>
pt: <p>a id parâmetro está ausente</p>

en: <p>the parameter lang is invalid</p>
pt: <p>o parâmetro lang é inválido</p>

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
pt: Não foi possível encurtar a url. Por favor, tente novamente mais tarde ou use um outro parâmetro de serviço.

en: Multiple Choice
pt: Escolha Múltipla

en: Name
pt: Nome

en: Address
pt: Endereço

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Number
pt: Número

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Small
pt: Pequeno

en: Medium
pt: Médio

en: Large
pt: Grande

en: Password
pt: Senha

en: Random
pt: Aleatório

en: Question %d
pt: Questão %d

en: (e.g. http://www.example.com)
pt: (ex.: http://www.exemplo.com)

en: Title
pt: Titulo

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Month
pt: Mês

en: Day
pt: Dia

en: Year
pt: Ano

en: Hour
pt: Hora

en: City
pt: Cidade

en: State
pt: Estado

en: Country
pt: País

en: Address 1
pt: Endereço 1

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: <!-- Insert your HTML snippet here -->
pt: <!-- Insira seu HTML aqui -->

en: N/A
pt: N/D

en: Video
pt: Vídeo

en: Audio
pt: áudio

en: Image
pt: Imagem

en: Fixed
pt: Fixo

en: Mobile
pt: Móvel

en: %d day | %d d
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %d hour | %d h
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

en: %d minute | %d mins
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: %d second | %d secs
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

en: Results
pt: Resultados

en: Plain White
pt: Branco

en: A valid URL was not provided.
pt: Não foi fornecido um URL válido.

en: User has blocked requests through HTTP.
pt: O usuário bloqueou solicitações através de HTTP.

en: Too many redirects.
pt: Redirecionamentos em excesso.

en: Malformed URL: %s
pt: URL incorreto: %s

en: View all posts filed under %s
pt: Ver todos os posts arquivados em %s

en: Feed for all posts filed under %s
pt: Feed para todos os posts arquivados em %s

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pt: O endereço de email inserido não parece ser um endereço de email válido. Adicione um endereço de email válido.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço do WordPress que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço de site que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
pt: , e

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
pt: e

note: translators: weekday
en: Sunday
pt: domingo

note: translators: weekday
en: Monday
pt: segunda-feira

note: translators: weekday
en: Tuesday
pt: terça-feira

note: translators: weekday
en: Wednesday
pt: quarta-feira

note: translators: weekday
en: Thursday
pt: quinta-feira

note: translators: weekday
en: Friday
pt: sexta-feira

note: translators: weekday
en: Saturday
pt: sábado

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
pt: D

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
pt: S

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
pt: T

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
pt: Q

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
pt: Q

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
pt: S

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
pt: S

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
pt: dom

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
pt: seg

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
pt: ter

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
pt: qua

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
pt: qui

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
pt: sex

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
pt: sáb

note: translators: month name
en: January
pt: Janeiro

note: translators: month name
en: February
pt: Fevereiro

note: translators: month name
en: March
pt: Março

note: translators: month name
en: April
pt: Abril

note: translators: month name
en: May
pt: Maio

note: translators: month name
en: June
pt: Junho

note: translators: month name
en: July
pt: Julho

note: translators: month name
en: August
pt: Agosto

note: translators: month name
en: September
pt: Setembro

note: translators: month name
en: October
pt: Outubro

note: translators: month name
en: November
pt: Novembro

note: translators: month name
en: December
pt: Dezembro

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
pt: jan

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
pt: fev

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
pt: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
pt: abr

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
pt: mai

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
pt: jun

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
pt: jul

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
pt: ago

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
pt: set

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
pt: out

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
pt: nov

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
pt: dez

note: translators: $thousands_sep argument for http://php.net/number_format, default is ,
en: number_format_thousands_sep
pt: .

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
pt: ,

en: Poll
pt: Enquete

en: Start Date
pt: Data Inicial

en: Unique ID
pt: ID único

en: Permalink
pt: Link Permanente

en: Up
pt: Acima

en: Down
pt: Abaixo

en: Text
pt: Texto

en: Area
pt: Área

en: Type
pt: Tipo

en: Value
pt: Valor

en: Size
pt: Tamanho

en: Survey
pt: Enquete

en: 404 Page Not Found
pt: 404 - Página não Encontrada

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Your Website
pt: Seu Site

en: Please enter a valid URL.
pt: Por favor, digite um endereço (URL) válido

en: Active
pt: Ativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Date
pt: Data

en: Account Details
pt: Detalhes da Conta

en: F jS, Y
pt: j F, Y

en: Change
pt: Alterar

en: New Password
pt: Nova senha

en: Location
pt: Localização

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Language
pt: Idioma

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Confirm
pt: Confirmar

en: My Account
pt: Minha Conta

en: View
pt: Ver

en: Search Results for %s
pt: Resultados da pesquisa por %s

en: All Polls
pt: Todas as Enquetes

en: All Ratings
pt: Todas as Avaliações

en: Showing <span>%1$s</span>-<span>%2$s</span> of <span>%3$s</span>
pt: Mostrando <span>%1$s</span>-<span>%2$s</span> de <span>%3$s</span>

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Excluir

en: Preview
pt: Visualizar

en: Poll Style
pt: Estilo da Enquete

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Style Name
pt: Nome do estilo

en: Role
pt: Função

en: Polls
pt: Enquetes

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Sign Up
pt: Registar

en: Edit My Profile
pt: Editar Meu Perfil

en: Reports
pt: Relatórios

en: Close
pt: Fechar

en: Leave a Comment
pt: Deixe um comentário

en: Your Name
pt: Seu Nome

en: Your Comment
pt: Seu comentário

en: Submit Comment
pt: Enviar comentário

en: English
pt: Inglês

en: Search
pt: Pesquisar

en: Show:
pt: Mostrar:

en: This Week
pt: Esta Semana

en: This Month
pt: Este Mês

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: General
pt: Geral

en: <a href="/pricing/">Sign up</a> for a free account today to try these out for yourself.
pt: <a href="/pricing/">Registre-se</a> hoje um conta gratuita para testar por si mesmo.

en: Next Image
pt: Próxima Imagem

en: Customize Your Looks
pt: Personalize sua aparência

en: creation
pt: criação

en: Support
pt: Suporte

en: Education
pt: Formação

en: Code Is Poetry
pt: Código é Poesia

en: Login to Polldaddy
pt: Login no Polldaddy

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu-se da password?

en: Share
pt: Compartilhar

en: Export
pt: Exportar

en: Print
pt: Imprimir

en: Remove
pt: Remover

en: Edit a Poll
pt: Editar uma Enquete

en: Settings saved
pt: Configurações salvas

en: Media
pt: Mídia

en: Add New Answer
pt: Adicionar Nova Resposta

en: Number of choices
pt: Número de escolhas

en: No Limit
pt: Sem Limite

en: Randomize answer order
pt: Baralhar a ordem das respostas

en: Aluminum
pt: Alumínio

en: Paper
pt: Papel

en: Skull Dark
pt: Caveira escuro

en: Skull Light
pt: Caveira Claro

en: Plastic White
pt: Plástico Branco

en: Plastic Grey
pt: Plástico Cinza

en: Plastic Black
pt: Plástico Preto

en: Tech Dark
pt: Tech Escuro

en: Tech Grey
pt: Tech Cinza

en: Sunset
pt: Por do sol

en: Music
pt: Música

en: Narrow
pt: Estreito

en: Wide
pt: Largo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Create New
pt: Criar Novo

en: Default
pt: Padrão

en: Hide all results
pt: Esconder todos os resultados

en: Position
pt: Posição

en: Expires:
pt: Caduca:

en: Never
pt: Nunca

en: %d hours
pt: %d horas

en: %d week
pt: %d semana

en: %d month
pt: %d mês

en: Allow comments
pt: Permitir comentários

en: Moderate first
pt: Moderar primeiro

en: No comments
pt: Sem comentários

en: Sharing
pt: Compartilhando

en: Save Settings
pt: Salvar configurações

en: Aluminium
pt: Alumínio

en: Plain Black
pt: Preto

en: Poll Box
pt: Caixa da Enquete

en: Question
pt: Questão

en: Other Input
pt: Outra Entrada

en: Vote Button
pt: Botão Votar

en: Results Percent
pt: Resultados percentuais

en: Total Votes
pt: Total de votos

en: Font
pt: Fonte

en: Background
pt: Fundo

en: Border
pt: Borda

en: Margin
pt: Margem

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Line Height
pt: Altura da Linha

en: Align
pt: Alinhar

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Image Repeat
pt: Repetir imagem

en: Image Position
pt: Posição da imagem

en: Style
pt: Estilo

en: Rounded Corners
pt: Cantos arredondados

en: Not supported in Internet Explorer.
pt: Sem suprote no Internet Explorer.

en: Top
pt: Topo

en: Right
pt: Á Direita

en: Bottom
pt: Base

en: Left
pt: À esquerda

en: Percent
pt: Porcentagem

en: Upload Image
pt: Fazer upload de imagem

en: Done
pt: Concluído

en: Overall
pt: Com tudo

en: Disable
pt: Desativar

en: Enable
pt: Ativar

en: Individual IP
pt: IP Individual

en: Answer
pt: Resposta

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Rating Reports
pt: Relatórios de Votações

en: Language:
pt: Língua:

en: Rating Type
pt: Tipo de Votação

en: Layout & Fonts
pt: Layout & Fontes

en: 2 Stars
pt: 2 Estrelas

en: 3 Stars
pt: 3 estrelas

en: 4 Stars
pt: 4 Estrelas

en: 5 Stars
pt: 5 estrelas

en: Most Popular Content
pt: Conteúdo mais popular

en: All
pt: Todos

en: Rated
pt: Avaliado

en: There are no rated items for this period
pt: Não há itens avaliados neste período

en: Color
pt: Cor

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Red
pt: Vermelho

en: Blue
pt: Azul

en: Green
pt: Verde

en: Grey
pt: Cinzento

en: Hand
pt: Mão

en: Results Popup
pt: Resultados em Popup

en: Last 24 hours
pt: Últimas 24 horas

en: All Time
pt: Todo o Tempo

en: Rating ID
pt: ID da avaliação

en: Average Rating
pt: Classificação média

en: Register
pt: Registrar-se

en: Information
pt: Informação

en: Please enter a valid email address.
pt: Digite um endereço de email válido.

en: Confirm Password
pt: Confirme sua Senha

en: Password Reset
pt: Redefinir senha

en: Logout
pt: Sair

en: Invalid password
pt: Senha inválida

en: This email address is already registered.
pt: Este endereço de email já está registrado.

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

en: Email:
pt: E-mail:

en: '%s' Reports
pt: Relatórios '%s'

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Closed
pt: Encerrado

en: Open
pt: Abrir

en: Copy
pt: Copiar

en: Your Dashboard
pt: Seu Painel

en: Change user
pt: Mudar usuário

en: Actions
pt: Ações

en: Trash
pt: Lixeira

en: Rename
pt: Renomear

en: Save
pt: Salvar

en: Loading&hellip;
pt: Carregando...

en: Search Results for '%s'
pt: Resultados da busca por '%s'

en: Congratulations!
pt: Parabéns!

en: Library
pt: Biblioteca

en: Insert
pt: Inserir

en: Notifications
pt: Notificações

en: Participants by Country
pt: Participantes por País

en: Go
pt: Ir

en: Remember me
pt: Lembrar-me

en: Filter
pt: Filtrar

en: Options
pt: Opções

en: Warning:
pt: Atenção:

en: Publishing&hellip;
pt: Publicando&hellip;

en: QR Code
pt: Código QR

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Body Text
pt: Corpo do Texto

en: Button Text
pt: Texto do Botão

en: Send Email
pt: Enviar Email

en: Optional
pt: Opcional

en: Restrictions
pt: Restrições

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Step 1
pt: Passo 1

en: Step 2
pt: Passo 2

en: Step 3
pt: Passo 3

en: created %s
pt: criado %s

en: Custom Styles
pt: Estilos Personalizados

en: Approve
pt: Aprovar

en: Add
pt: Adicionar

en: from
pt: de

en: Accepted
pt: Aceito

en: Deleted
pt: Excluído

en: Valid
pt: Válido

en: created
pt: criado(a)

en: Dashboard
pt: Painel

en: Users
pt: Usuários

en: Sign Out
pt: Sair

en: Help
pt: Ajuda

en: Features
pt: Destaques

en: Username or Email Address
pt: Nome de usuário ou email

en: More than
pt: Mais do que

en: (Correct)
pt: (Correto)

en: Label
pt: Rótulo

en: Add New Option
pt: Adicionar nova opção

en: Terms of Service
pt: Termos de Serviço

en: and
pt: e

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Sum: %s
pt: Soma: %s

en: View Profile
pt: Ver Perfil

en: File Size
pt: Tamanho do Arquivo

en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

en: Format:
pt: Formato:

en: Settings
pt: Configurações

en: Upgrade To Pro
pt: Fazer Upgrade para Pro

en: Are you sure you want to delete this user?
pt: Tem certeza que deseja excluir este usuário?

en: Transfer content
pt: Transferir conteúdo

en: Delete User
pt: Excluir Usuário

en: Update user permissions
pt: Atualizar permissões de usuários

en: Please enter an email address
pt: Informe um endereço de email

en: User Permissions
pt: Permissões de Usuários

en: User Role
pt: Função do Usuário

en: <strong>User</strong> <span>Create polls &amp; surveys</span>
pt: <strong>Usuário</strong> <span>Cria enquete &amp; pesquisas</span>

en: <strong>Manager</strong> <span>Manage everyone else's polls, surveys, styles &amp; languages</span>
pt: <strong>Gerente</strong> <span>Gerencia enquete, pesquisas e estilos de qualquer um &amp; idiomas</span>

en: <strong>Administrator</strong> <span>Add, change &amp; delete users, cancel account etc.</span>
pt: <strong>Administrador</strong> <span>Adiciona, altera &amp; exclui usuários, cancela contas etc.</span>

en: Polldaddy Styles
pt: Estilos PollDaddy

en: Send Invitation
pt: Enviar Convite

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
pt: Jetpack requer WordPress versão %s ou posterior.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
pt: Jetpack contém a versão mais recente do velho "%1$s" plugin.

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
pt[0]: Um novo módulo Jetpack
pt[1]: %s novos módulos Jetpack

en: <strong>Your Jetpack is almost ready</strong> &#8211; Connect to WordPress.com to enable all features.
pt: <strong>Seu Jetpack está quase pronto</strong> - Conecte-se ao WordPress.com para habilitar todos os recursos.

en: Connect to WordPress.com
pt: Conectar ao WordPress.com

en: <strong>Jetpack is installed</strong> and ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
pt: <strong>Jetpack está instalado</strong> e pronto para trazer recursos legais da nuvem WordPress.com para o seu site.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
pt: <strong>O Jetpack é ativado!</strong> Cada site na rede deve ser ligado individualmente por um administrador nesse site.

en: You need to authorize the Jetpack connection between your site and WordPress.com to enable the awesome features.
pt: Você precisa autorizar a conexão do Jetpack entre seu site e WordPress.com para habilitar os recursos legais.

en: Don&#8217;t cross the streams!  You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
pt: Não cruze os tráfegos! Você precisa ficar conectado a seu blog WordPress enquanto autoriza o Jetpack.

en: Return to sender.  Whoops! It looks like you got the wrong Jetpack in the mail; deactivate then reactivate the Jetpack plugin to get a new one.
pt: Devolução ao remetente. Opa! Parece que você pegou o Jetpack errado no correio; desative, em seguida, reative o plugin Jetpack para obter um novo.

en: Wrong size.  Hm&#8230; it seems your Jetpack doesn&#8217;t quite fit.  Have you lost weight? Click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again to get your Jetpack adjusted.
pt: Tamanho errado. Hm ... parece que seu Jetpack não se encaixa. Você perdeu peso? Clique em &quot;Conectar ao WordPress.com&quot; novamente para obter o seu Jetpack ajustado.

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
pt: Seu site precisa ser acessível ao público para usar Jetpack: %s

en: The %1$s module requires <strong>PHP version %2$s</strong> or higher.
pt: O módulo %1$s exige <strong>PHP versão%2$s</strong> ou superior.

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
pt: %s não pôde ser ativado porque desencadeou um <strong>erro fatal.</strong> Talvez haja um conflito com um outro plugin que você instalou?

en: Do you still have the %s plugin installed?
pt: Você ainda tem o plugin %s instalado?

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
pt: O módulo não pôde ser ativado porque desencadeou um <strong>erro fatal.</strong> Talvez haja um conflito com um outro plugin que você instalou?

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
pt: <strong>Seu Jetpack tem um defeito.</strong> Conectar este site ao WordPress.com não é possível. Isso geralmente significa que seu site não é acessível ao público (localhost).

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
pt: WordPress.com está com problemas e está incapaz de acionar seu Jetpack. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
pt: Jetpack não conseguiu contactar o WordPress.com:%s. Isso geralmente significa que algo está configurado incorretamente em seu servidor.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  Something went wrong that&#8217;s never supposed to happen.  Guess you&#8217;re just lucky: %s
pt: <strong>Seu Jetpack tem um defeito.</strong> Alguma coisa errada correu que nunca deveria acontecer. Acho que você é bem sortudo: %s

en: Try connecting again.
pt: Tente conectar novamente.

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
pt: Bem-vindo ao <strong>Jetpack %s</strong>!

en: The following new modules have been activated: %l.
pt: Os seguintes módulos novos foram ativados: %l.

en: The following modules have been updated: %l.
pt: Os seguintes módulos foram atualizados:%l.

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking Learn More and then Deactivate on the module card.
pt: <strong>%s Ativado!</strong> Você pode desativar a qualquer momento, clicando em Saiba Mais e em seguida Desativar no cartão de módulo.

en: <strong>%s Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate button on the module card.
pt: <strong>%s Desativado!</strong> Você pode ativá-lo novamente a qualquer momento utilizando o botão ativar no cartão de módulo.

en: <strong>Success!</strong> Module settings were saved.
pt: <strong>Successo!</strong> Configurações do módulos foram salvas.

en: <strong>Whoops!</strong> Your Jetpack is already connected.
pt: <strong>Opa!</strong> Seu Jetpack já está conectado.

en: <strong>All Done!</strong> You&#8217;re fueled up and ready to go!
pt: <strong>Tudo pronto!</strong> Abastecido e pronto para ir!

en: The features below are now active. Click the learn more buttons to explore each feature.
pt: Os recursos abaixo estão ativos. Clique para aprender mais sobre os botões e explorar cada recurso.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
pt[0]: Jetpack contém a mais recente versão do velho %l plugin.
pt[1]: Jetpack contém as mais recentes versões dos velhos %l plugin.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
pt[0]: A versão antiga foi desativada e pode ser removida de seu site.
pt[1]: As versões antigas foram desativadas e podem ser removidas de seu site.

en: Connected to WordPress.com
pt: Conectado ao WordPress.com

en: Disconnect from WordPress.com
pt: Desconectar do WordPress.com

en: Jetpack by WordPress.com
pt: Jetpack por WordPress.com

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
pt: Jetpack aprimora seu WordPress auot-hospedado com o poder da super nuvem do WordPress.com.

en: To enable all of the Jetpack features you&#8217;ll need to connect your website to WordPress.com using the button to the right. Once you&#8217;ve made the connection you&#8217;ll activate all the delightful features below.
pt: Para ativar todos os recursos do Jetpack você precisa conectar seu site ao WordPress.com utilizando o botão, à direita. Uma vez que fizer a conexão você vai ativar todos os maravilhosos recursos abaixo.

en: Checking email updates status&hellip;
pt: Verificando status de atualizações por email ...

[ctx: %s = Unsubscribe link]
en: You are currently subscribed to email updates. %s
pt: Você está atualmente assina para receber atualizações por email. %s

[ctx: %s = Subscribe link]
en: Want to receive updates about Jetpack by email? %s
pt: Quer receber atualizações sobre Jetpack por email? %s

en: You have been subscribed to receive email updates.
pt: Você assina para receber atualizações por email.

en: You will no longer receive email updates about Jetpack.
pt: Você não mais receberá atualizações por email sobre Jetpack.

en: An <span>Automattic</span> Airline
pt: Uma mágica da <span>Automattic</span>

en: Debug
pt: Depurar

en: Configure %s
pt: Configurar %s

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Activate
pt: Ativar

en: Coming soon&#8230;
pt: Em breve ...

en: Error Details: %s
pt: Detalhes do erro: %s

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
pt: Um administrador deste blog deve configurar a conexão Jetpack.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
pt: Você precisa registrar o seu Jetpack antes conectá-lo.

en: Proofread Writing
pt: Revisar Escrita

en: Spelling
pt: Ortografia

en: Repeated Word
pt: Palavra repetida

en: No suggestions
pt: Sem sugestões

en: Explain...
pt: Explicar ...

en: Ignore suggestion
pt: Ignorar sugestão

en: Ignore always
pt: Ignorar sempre

en: Ignore all
pt: Ignorar tudo

en: Edit Selection...
pt: Editar Seleção ...

en: proofread
pt: revisar

en: edit text
pt: editar texto

en: No writing errors were found.
pt: Nenhum erro de escrita foi encontrado.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
pt: Houve um problema de comunicação com o serviço Após o Prazo. Tente novamente em um minuto.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
pt: Houve um erro na comunicação com o serviço de revisão.

en: Replace selection with:
pt: Substituir a seleção com:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
pt: O revisor tem sugestões para este post. Você tem certeza que deseja publicar isso?
    
    Pressione OK para publicar o seu post, ou Cancelar para ver as sugestões e editá-lo você mesmo.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
pt: O revisor tem sugestões para este post. Tem certeza que quer atualizá-lo?
    
    Clique em OK para atualizaro o post, ou Cancelar para ver as sugestões e editá-lo você mesmo.

en: Proofreading
pt: Revisão

en: Automatically proofread content when:
pt: Revisar conteúdo automaticamente quando:

en: a post or page is first published
pt: um post ou página é publicado pela primeira vez

en: a post or page is updated
pt: um post ou página for atualizado

en: English Options
pt: Opções em Inglês

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
pt: Habilite a revisão para a seguintes regras de gramática e estilo, ao escrever posts e páginas:

en: Bias Language
pt: Viés de Idioma

en: Clich&eacute;s
pt: Clichês

en: Complex Phrases
pt: Frases complexas

en: Diacritical Marks
pt: Sinais diacríticos

en: Double Negatives
pt: Dupla Negativa

en: Hidden Verbs
pt: Esconder Verbos

en: Jargon
pt: Jargão

en: Passive Voice
pt: Voz passiva

en: Phrases to Avoid
pt: Frases a se Evitar

en: Redundant Phrases
pt: Frases Redundantes

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
pt: <a href="%s">Saiba mais</a> sobre essas opções.

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your <a href="%s">WPLANG</a> value is the default proofreading language.
pt: O revisor suporta Inglês, Francês, Alemão, Português e Espanhol. Seu valor em <a href="%s">WPLANG</a> é o idioma padrão para revisão.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
pt: Use o idioma detectado automaticamente para revisar posts e páginas

en: Ignored Phrases
pt: Frases ignoradas

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
pt: Identificar palavras e frases para ignorar enquanto rever seus posts e páginas:

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
pt: Certifique-se de clicar em "Atualizar Perfil" na parte inferior da tela para salvar as alterações.

en: Gravatar Hovercards
pt: Cartões Gravatar

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
pt: Veja os perfis das pessoas quando passa o mouse sobre seus Gravatar

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
pt: Mova o cursor do mouse sobre seu Gravatar para verificar seu perfil.

en: Display an image in your sidebar
pt: Mostre uma imagem na barra lateral

en: Image (Jetpack)
pt: Imagem (Jetpack)

en: Widget title:
pt: Título do Widget:

en: Image URL:
pt: URL da imagem:

en: Alternate text:
pt: Texto alternativo:

en: Image title:
pt: Título da imagem:

en: Caption:
pt: Legenda:

en: None
pt: Nenhum

en: Image Alignment:
pt: Alinhamento da imagem:

en: Width:
pt: Largura:

en: Height:
pt: Altura:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
pt: Se vazio, vamos tentar determinar o tamanho da imagem.

en: Link URL (when the image is clicked):
pt: URL link (quando a imagem for clicada):

en: Gravatar Hovercard
pt: Cartão Flutuante Gravatar

en: What&#8217;s a Hovercard?
pt: O que é um Cartão Flutuante?

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services they use on the web like Twitter, Facebook, or LinkedIn.
pt: Cartões flutuantes melhorar as imagens Gravatar simples com informações sobre a pessoa: nome, biografia, fotos, suas informações de contato e outros serviços que utilizam a web como o Twitter, Facebook ou LinkedIn.

en: Hovercards offer a great way to show your internet presence and help people find your own blog.
pt: Cartões flutuantes oferecem uma ótima maneira de mostrar a sua presença na Internet e ajudar as pessoas a encontrarem o seu blog.

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
pt: Cartões flutuantes melhora as simples imagens Gravatar com informações sobre a pessoa: nome, biografia, fotos, suas informações de contato e outros serviços.

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
pt: Para ver cartões flutuantes, veja  qualquer post em seu blog que tenha comentários. Se o comentarista tem uma conta gravatar associada mova o cursor do mouse sobre seu avatar e o cartão aparecerá. Para desativar o uso de cartões flutuantes, clique no botão Desativar, acima.

en: Shortcode Embeds
pt: Shortcodes de Embutidos

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
pt: Shortcodes permitem que você insira, segura e facilmente, mídias de outros lugares em seu site. Com apenas um código simples, você pode dizer ao WordPress para embutir YouTube, Flickr,e outras mídias.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
pt: Digite um shortcode diretamente no editor de Post/Página para emburit mídia. Para obter instruções específicas siga os links abaixo.

en: Available shortcodes are: %l.
pt: Shortcodes disponíveis são:%l.

en: WP.me Shortlinks
pt: Links Curtos WP.me

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
pt: Em vez de digitar ou copiar-colar URLs longas, agora você pode obter um link curto e simples para seus posts e páginas. Este usa o nome de domínio super compacto wp.me, e oferece um URL exclusivo que você pode usar, seguro e confiável.

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
pt: É perfeito para uso no Twitter, Facebook e mensagens de texto por telefone celular, onde cada caractere conta.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
pt: Para usar links curtos, vá em qualquer post já publicado (ou publique algo novo!). O botão "Obter link curto" estará visível sob o título do Post. Quando você clicar nele, uma caixa de diálogo aparece com o link curto que você pode copiar e colar no Twitter, Facebook ou onde quer que seu coração deseje.

en: WordPress.com Stats
pt: Estatíticas WordPress.com

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. WordPress.com Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
pt: Há muitos plugins e serviços que fornecem estatísticas, mas analisar pode ser desafiador. As estatísticas WordPress.com torna as métricas mais populares fácil de entender através de uma interface clara e atraente.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
pt: Você pode <a href="%s">ver seu painel de estatísticas aqui</a>.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
pt: %s é uma poderosa linguagem de marcação para escrever equações matemáticas complexas, fórmulas etc

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
pt: Jetpack combina o poder do %s e a simplicidade do WordPress para lhe oferecer a última palavra em plataformas matemáticas de blogs.

en: Wow, that sounds nerdy.
pt: Nossa, isso soa a nerdice.

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
pt: Use <code>$latex seu código latex aqui$</code> ou <code>[latex]seu código latex aqui[/latex]</code> para incluir %s em seus posts e comentários. Há <a href="%s" target="_blank">todo tipo de opções</a> disponíveis.

en: Twitter Widget
pt: Widget Twitter

en: To use the Twitter Widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. The Twitter widget is listed as &#8220;Twitter&nbsp;(Jetpack)&#8221;; drag it into one of your sidebars and configure away.
pt: Para usar o Widget Twitter, vá em Aparências&#8594; <a href="%s">Widgets</a>. O Widget de Twitter está listado como &#8220;Twitter&nbsp;(Jetpack)&#8221;;, arraste-o para sua barra lateral e o configure.

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
pt: Compartilhe seus posts no Twitter, Facebook e uma série de outros serviços. Você pode configurar os serviços para que apareçam como ícones, texto ou ambos. Alguns serviços têm opções adicionais para exibir botões inteligentes, como o Twitter, que  atualiza o número de vezes que o post foi compartilhado.

en: Additionally you can define your own custom services.
pt: Além disso, você pode definir os seus próprios serviços personalizados.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
pt: Arraste e solte os serviços de compartilhamento para a seção Ativar para que apareçam em seu site ou arraste para a seção Ocultar para escondê-lo em um botão.

en: After the Deadline can check your spelling, grammar, and style when you publish with WordPress.
pt: After the Deadline pode verificar sua ortografia, gramática e estilo ao publicar no WordPress

en: After the Deadline also provides a number of customization options. You can edit the phrase ignore list and enable extra options.
pt: After the Deadline também oferece um número de opções de personalização. Você pode editar a lista de frases para ignorar e ativar opções extras.

en: Image Widget
pt: Widget de Imagem

en: The Image Widget allows you to easily add images to widget areas in your theme. It&#8217;s an easy way to add more visual interest to your site.
pt: O Widget de Imagem permite que adicione facilmente imagens à suas áreas de widgets do tema. É um modo fácil de adicionar mais interesse visual a seu site.

en: The Image Widget let&#8217;s you easily add images to a sidebar on your theme.
pt: O Widget de Imagem permite que adicione facilmente imagens à barra lateral do seu tema.

en: To use the Image Widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. The Image widget is listed as &#8220;Image&nbsp;(Jetpack)&#8221;; drag it into one of your sidebars and configure away.
pt: Para usar o Widget de Imagem, vá em Aparências&#8594; <a href="%s">Widgets</a>. O Widget de Imagem está listado como &#8220;Image&nbsp;(Jetpack)&#8221;;, arraste-o para sua barra lateral e o configure.

en: RSS Links
pt: Links para RSS

en: RSS Links Widget
pt: Widget de Links RSS

en: The RSS Links Widget allows you to add links to your blog&#8217;s post and comment RSS feeds in your sidebar. This makes it easy for your readers to stay updated when you post new content or receive new comments.
pt: O Widget de Links RSS permite que adicione links aos posts de seu blog e feed RSS de comentários a sua barra lateral. Isto facilita para os leitores ficarem atualizados quando você publicar um novo conteúdo ou receber comentários.

en: The RSS Links Widget let&#8217;s you easily add post and comment RSS feeds to a sidebar on your theme.
pt: O Widget de Links RSS permite que adicione facilmente links aos posts de seu blog e feed RSS de comentários a barra lateral do seu tema.

en: To use the RSS Links Widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. The RSS Links widget is listed as &#8220;RSS Links&nbsp;(Jetpack)&#8221;; drag it into one of your sidebars and configure away.
pt: Para usar o Widget de Imagem, vá em Aparências&#8594; <a href="%s">Widgets</a>. O Widget de Links RSS está listado como &#8220;RSS Links&nbsp;(Jetpack)&#8221;;, arraste-o para sua barra lateral e o configure.

en: Links to your blog's RSS feeds
pt: Links feeds RSS do seu blog

en: RSS Links (Jetpack)
pt: Links RSS (Jetpack)

en: Title:
pt: Título:

en: Posts & Comments
pt: Posts &amp; Comentários

en: Feed(s) to Display:
pt: Feed (s) para Mostrar:

en: Image Link
pt: Link da Imagem

en: Text & Image Links
pt: Links em Texto e Imagem

en: Image Settings:
pt: Configurações de imagem:

en: Image Size:
pt: Tamanho da Imagem:

en: Orange
pt: Laranja

en: Purple
pt: Roxo

en: Silver
pt: Prata

en: Image Color:
pt: Cor da Imagem:

en: Subscribe to %s
pt: Assinar %s

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
pt: %1$s (%2$s) acha que pode se interessar pelos seguinte posts:

en: Shared Post
pt: Post compartilhado

en: Show sharing buttons on this post.
pt: Mostrar botões de compartilhamento neste post.

en: Disable CSS and JS
pt: Desativar CSS e JS

en: Advanced - you must include these in your theme for Sharedaddy to work
pt: Avançado - você precisa incluir isto em seu tema para o Sharedaddy funcionar

en: Share this:
pt: Compartilhe isso:

[ctx: dropdown button]
en: Share
pt: Compartilhar

en: This post has been shared!
pt: Este post foi compartilhado!

en: You have shared this post with %s
pt: Você compartilhou este post com %s

en: Click to email this to a friend
pt: Clique para enviar por email a um amigo

en: Send to Email Address
pt: Enviar para o Endereço de Email

en: Your Email Address
pt: Seu Endereço de Email

en: Post was not sent - check your email addresses!
pt: Post não foi enviado - verifique os seus endereços de email!

en: Email check failed, please try again
pt: Verificação de email falhou, por favor, tente novamente

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
pt: Desculpe, seu blog não pode compartilhar posts por email.

en: Click to share on Twitter
pt: Clique para compartilhar no Twitter

en: Use smart button
pt: Usar botão inteligente

en: Click to share on StumbleUpon
pt: Clique para compartilhar no StumbleUpon

en: Click to share on Reddit
pt: Clique para compartilhar no Reddit

en: Click to Digg this post
pt: Clique e Digg este post

en: Click to share on LinkedIn
pt: Clique para compartilhar no LinkedIn

en: Share on Facebook
pt: Compartilhar no Facebook

en: Default button
pt: Botão padrão

en: Share button
pt: Botão Compartilhar

en: Like button
pt: Botão Curtir

[ctx: share to]
en: Print
pt: Imprimir

en: Click to print
pt: Clique para imprimir

en: Press This
pt: Publique Isso

[ctx: share to]
en: Press This
pt: Publique Isso

en: Click to Press This!
pt: Clique para Publicar Isso!

en: Click to share
pt: Clique para compartilhar

en: Icon
pt: Ícone

en: Remove Service
pt: Remover Serviço

en: Sharing Settings
pt: Configurações de Compartilhamento

en: Warning! Multibyte support missing!
pt: Atenção! Suporte para multibyte em falta!

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
pt: Este plugin funciona sem ele, mas o suporte multibyte é usado <a href="%s">se disponível</a>. Você pode ter pequenos problemas com tweets e outros serviços de compartilhamento.

en: Settings have been saved
pt: Configurações foram salvas

en: Available Services
pt: Serviços disponíveis

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
pt: Arraste e solte os serviços que você gostaria de ativar para a caixa abaixo.

en: Add a new service
pt: Adicionar um novo serviço

en: Enabled Services
pt: Serviços ativados

en: Services dragged here will appear individually.
pt: Serviços arrastados aqui vai aparecer individualmente.

en: Drag and drop available services here
pt: Arraste e solte os serviços disponíveis aqui

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
pt: Serviços arrastados aqui ficarão escondidos atrás de um botão de ação.

en: Live Preview
pt: Ao Vivo

en: Sharing is off. Please add services above to enable
pt: Compartilhar está desativado. Por favor, adicione serviços acima, para permitir

en: Default button style
pt: Estilo padrão de botão

en: Icon + text
pt: Ícone + Texto

en: Icon only
pt: Apenas Ícone

en: Text only
pt: Somente texto

en: Sharing label
pt: Rótulo do Compartilhar

en: Open links in
pt: Abrir links em

en: New window
pt: Nova janela

en: Same window
pt: Mesma janela

en: Show sharing buttons on
pt: Mostrar botões de compartilhamento em

en: Posts, pages, and index pages
pt: Posts, páginas e páginas de índice

en: Posts and pages only
pt: Somente posts e páginas

en: Index pages only
pt: Indexar somente páginas

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: Service name
pt: Nome do serviço

en: Sharing URL
pt: URL de Compartilhamento

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
pt: Você pode adicionar as seguintes variáveis ​​para o seu serviço de compartilhamento de URL:

en: Icon URL
pt:  URL do Ícone

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
pt: Digite a URL de um ícone 16x16px que pretende utilizar para este serviço.

en: Create Share
pt:  Criar Compartilhar

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
pt: Ocorreu um erro criar seu novo serviço de compartilhamento- por favor, verifique se você deu detalhes válidos.

en: Your blog does not currently have any published posts.
pt: Seu blog não tem atualmente nenhum post publicado.

en: Site Stats
pt: Estatísticas do Site

en: Your Site Stats work better with Javascript enabled.
pt: As estatísticas de seu site funcionam melhor com Javascript ativado.

en: View Site Stats without Javascript
pt: Ver Estatísticas do site sem Javascript

en: We were unable to get your stats just now (too many redirects). Please try again.
pt: Não foi possível obter suas estatísticas agora (muitos redirecionamentos). Por favor, tente novamente.

en: We were unable to get your stats just now. Please try again.
pt: Não foi possível obter suas estatísticas agora. Por favor, tente novamente.

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
pt: Visite <a href="%s">Estatísticas do site</a> para ver suas estatísticas.

en: Admin bar
pt: Barra de Administração

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
pt: Coloque um gráfico que mostra 48 horas de visitações na barra de administração.

en: Registered users
pt: Usuários registrados

en: Count the page views of registered users who are logged in.
pt: Contar visualizações de páginas de usuários registrados que estão autenticados.

en: Report visibility
pt: Relatório de Visibilidade

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
pt: Selecione as funções de usuários que serão capaz de visualizar relatórios de estatísticas.

en: Save configuration
pt: Salvar Configuração

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
pt: Vistas nas últmas 48 horas. Clique para mais Estatísticas de Site.

en: day
pt: dia

en: week
pt: semana

en: month
pt: mês

en: the past day
pt: dia anterior

en: the past week
pt: semana passada

en: the past month
pt: no mês passado

en: the past quarter
pt: no trimestre passado

en: the past year
pt: no ano passado

en: Chart stats by
pt: Tabela de estatísticas por

en: Show top posts over
pt: Mostrar top posts

en: Show top search terms over
pt: Mostrar termos mais pesquisados

en: Sorry, nothing to report.
pt: Desculpe, nada a relatar.

en: Top Searches
pt: Mais Pesquisados

en: View All
pt: Ver Tudo

en: Notify me of follow-up comments by email.
pt: Notifique-me dos comentários seguintes por email.

en: Notify me of new posts by email.
pt: Notifique-me de novos posts por email.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
pt: Adicione um formulário de email para permitir que as pessoas a assinem seu blog.

en: Blog Subscriptions (Jetpack)
pt: Assinaturas do Blog (Jetpack)

en: Please check your email to confirm your subscription.
pt: Por favor verifique seu email para confirmar seu cadastro.

en: You are now subscribed to this blog.
pt: Agora você está assinando este blog.

en: The email you entered was invalid, please check and try again.
pt: O email digitado é inválido, por favor verifique e tente novamente.

en: You have already subscribed to this site, please check your inbox.
pt: Você já assina este site, verifique sua caixa de entrada.

en: There was an error when subscribing, please try again.
pt: Ocorreu um erro ao assinar, por favor, tente novamente.

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
pt: Digite seu endereço de email para assinar este blog e receber notificações de novos posts por email.

en: Email Subscription
pt: Email Assinatura

en: Sign me up!
pt: Registre-me!

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
pt: Clique para assinar este blog e receber notificações de novos posts por email.

en: Optional text to display to your readers:
pt: Texto opcional para mostrar aos seus leitores:

en: Subscription Button:
pt: Botão Assinatura:

en: Display your tweets from Twitter
pt: Mostre seus tweets do Twitter

en: Twitter Updates
pt: Atualizações Twitter

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
pt: Erro: Verifique se a conta no Twitter é <a href="%s">pública</a>.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
pt: Erro: o Twitter não respondeu. Por favor, aguarde alguns minutos e atualize esta página.

en: Twitter username:
pt: Nome de usuários no Twitter:

en: Maximum number of tweets to show:
pt: Número máximo de tweets para mostrar:

en: Hide replies
pt: Esconder respostas

en: Include retweets
pt: Incluir retweets

en: Text to display between tweet and timestamp:
pt: Texto a ser exibido entre tweet e data/hora:
