WordPress.org Plugin - en to it translation catalogue (329 entries)

en: Antarctica
it: Antartide

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Europe
it: Europa

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Martinique
it: Martinica

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Maldives
it: Maldive

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Next
it: Successivo

en: Unsubscribe
it: Elimina sottoscrizione

en: Today
it: Oggi

en: Response
it: Risposta

en: Responses
it: Risposte

en: Rating
it: Punteggio

en: Votes
it: Voti

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Error
it: Errore

en: Yesterday
it: Ieri

en: Upload
it: Carica media

en: Questions
it: Domande

en: Answers
it: Risposte

en: Comments
it: Commenti

en: Continue
it: Continua

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Other
it: Altro

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Average
it: Media

en: Thank You
it: Grazie

en: Text Link
it: Collegamento al testo

en: Administrator
it: Amministratore

en: <p>the parameter id is missing</p>
it: <p>manca l'id del parametro</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
it: <p>codice troppo corto, non supportato</p>

en: Name
it: Nome

en: Address
it: Indirizzo

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Small
it: Piccolo

en: Medium
it: Media

en: Large
it: Grande

en: Random
it: Casuale

en: Title
it: Titolo

en: Year
it: Anno

en: City
it: Città

en: Country
it: Nazione

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: N/A
it: N/D

en: Image
it: Immagine

en: %d day | %d d
it[0]: %d giorno

en: %d hour | %d h
it[0]: %d ora

en: Results
it: Risultati

en: User has blocked requests through HTTP.
it: L'utente ha bloccato le richieste via HTTP.

en: Too many redirects.
it: Troppi redirect.

en: Malformed URL: %s
it: URL malformata: %s

en: View all posts filed under %s
it: Visualizza tutti gli articoli archiviati in %s

en: Feed for all posts filed under %s
it: Feed per tutti gli articoli archiviati in %s

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: %s hour | %s hours
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
it:  e

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
it:  e

note: translators: weekday
en: Sunday
it: domenica

note: translators: weekday
en: Monday
it: lunedì

note: translators: weekday
en: Tuesday
it: martedì

note: translators: weekday
en: Wednesday
it: mercoledì

note: translators: weekday
en: Thursday
it: giovedì

note: translators: weekday
en: Friday
it: venerdì

note: translators: weekday
en: Saturday
it: sabato

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
it: D

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
it: L

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
it: M

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
it: M

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
it: G

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
it: V

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
it: S

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
it: dom

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
it: lun

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
it: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
it: mer

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
it: gio

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
it: ven

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
it: sab

note: translators: month name
en: January
it: gennaio

note: translators: month name
en: February
it: febbraio

note: translators: month name
en: March
it: marzo

note: translators: month name
en: April
it: aprile

note: translators: month name
en: May
it: maggio

note: translators: month name
en: June
it: giugno

note: translators: month name
en: July
it: luglio

note: translators: month name
en: August
it: agosto

note: translators: month name
en: September
it: settembre

note: translators: month name
en: October
it: ottobre

note: translators: month name
en: November
it: novembre

note: translators: month name
en: December
it: dicembre

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
it: gen

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
it: feb

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
it: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
it: apr

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
it: mag

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
it: giu

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
it: lug

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
it: ago

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
it: set

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
it: ott

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
it: nov

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
it: dic

note: translators: $thousands_sep argument for http://php.net/number_format, default is ,
en: number_format_thousands_sep
it: .

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
it: ,

en: Poll
it: Sondaggio

en: Unique ID
it: ID Univoco

en: Text
it: Testo

en: Type
it: Tipo

en: Value
it: Valore

en: Size
it: Dimensione

en: Total
it: Totale

en: Survey
it: Sondaggio

en: Status
it: Stato

en: Username
it: Nome utente

en: Cancel
it: Annulla

en: Date
it: Data

en: F jS, Y
it: j F Y

en: Change
it: Modifica

en: New Password
it: Nuova password

en: Location
it: Localizzazione

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Language
it: Lingua

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Confirm
it: Conferma

en: My Account
it: Il Mio Account

en: View
it: Visualizza

en: Search Results for %s
it: Risultati ricerca per  %s

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Cancella

en: Preview
it: Anteprima

en: Role
it: Ruolo

en: Polls
it: Sondaggi

en: Sign Up
it: Sottoscrivi

en: Edit My Profile
it: Modifica il mio profilo

en: Close
it: Chiudi

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your Comment
it: Il tuo commento

en: Submit Comment
it: Invia commento

en: English
it: Inglese

en: Search
it: Cerca

en: Show:
it: Mostra:

en: This Month
it: Questo mese

en: Sort by:
it: Ordinato per:

en: General
it: Generale

en: Support
it: Supporto

en: Education
it: Istruzione

en: Forgot your password?
it: Dimenticato la password?

en: Share
it: Condivisione

en: Export
it: Esporta

en: Print
it: Stampa

en: Remove
it: Rimuovi

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Randomize answer order
it: Rendi casuale l'ordine delle risposte

en: Music
it: Musica

en: Default
it: Predefinito

en: Hide all results
it: Nascondi tutti i risultati

en: Position
it: Posizione

en: Expires:
it: Scade:

en: Never
it: Mai

en: %d hours
it: %d ore

en: No comments
it: nessun commento

en: Save Settings
it: Salva le Impostazioni

en: Links
it: Link

en: Background
it: Sfondo

en: Border
it: Bordo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Align
it: Allinea

en: Image URL
it: URL immagine

en: Style
it: Stile

en: Top
it: Alto

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Done
it: Finito

en: Overall
it: comprende tutto

en: Enable
it: Abilita

en: Answer
it: Risposta

en: Tags
it: Tag

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Language:
it: Lingua:

en: Center
it: Centro

en: 2 Stars
it: 2 Stelle

en: All
it: Tutto

en: Color
it: Colore

en: Yellow
it: Giallo

en: Red
it: Rosso

en: Blue
it: Blu

en: Green
it: Verde

en: Last 24 hours
it: Ultime 24 ore

en: All Time
it: Tutti gli orari

en: Average Rating
it: Valutazione media

en: Register
it: Registrati

en: Information
it: Informazione

en: Confirm Password
it: Conferma la Password

en: Password Reset
it: Cambio password

en: This email address is already registered.
it: Questo indirizzo email è già registrato.

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: Closed
it: Chiuso

en: Open
it: Apri

en: Copy
it: Copia

en: Your Dashboard
it: La tua Bacheca

en: Actions
it: Azioni

en: Trash
it: Cestina

en: Rename
it: Rinomina

en: Save
it: Salva

en: Search Results for '%s'
it: Cerca risultati per '%s'

en: Congratulations!
it: Complimenti!

en: Library
it: Libreria

en: Insert
it: Inserisci

en: Go
it: Vai

en: Remember me
it: Ricordami

en: Filter
it: Filtra

en: Options
it: Impostazioni

en: Alignment
it: Allineamento

en: Optional
it: Impostazioni aggiuntive (facoltative)

en: Dismiss
it: Rimuovi

en: Step 1
it: Passo 1

en: Step 2
it: Passo 2

en: Step 3
it: Passo 3

en: Approve
it: Approva

en: Add
it: Aggiungi

en: from
it: da

en: Accepted
it: Accettato

en: Deleted
it: Cancellato

en: Valid
it: Valido

en: Widgets
it: Widget

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Users
it: Utenti

en: Help
it: Aiuto

en: Features
it: Funzionalità

en: Label
it: Etichetta

en: Terms of Service
it: Termini di Servizio

en: and
it: e

en: - Select -
it: - Seleziona -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Upgrade To Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Are you sure you want to delete this user?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo utente?

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Activate
it: Attiva

en: Configure
it: Configura

en: Proofread Writing
it: Bozza scrittura

en: Spelling
it: Ortografia

en: Repeated Word
it: Parola ripetuta

en: No suggestions
it: Nessun suggerimento

en: Explain...
it: Spiega...

en: Ignore suggestion
it: Ignora suggerimento

en: Ignore always
it: Ignora sempre

en: Ignore all
it: Ignora tutto

en: Edit Selection...
it: Edita Selezione..

en: proofread
it: bozza

en: edit text
it: edita testo

en: No writing errors were found.
it: Nessun errore di scrittura è stato trovato.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
it: C'è stato un problema di comunicazione con il servizio. Riprovare fra un minuto.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
it: Si è verificato un errore di comunicazione con il servizio di revisione.

en: Replace selection with:
it: Sostituisci la selezione con:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
it: Il correttore di bozze ha suggerimenti per questo post. Sei sicuro di voler pubblicare?
    
     Premere OK per pubblicare il tuo post, o Annulla per visualizzare i suggerimenti e modificare i tuoi post.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
it: Il correttore di bozze ha suggerimenti per questo post. Sei sicuro di voler aggiornarlo?
    
     Premere OK per aggiornare il tuo post, o Annulla per visualizzare i suggerimenti e modificare i tuoi post.

en: Proofreading
it: Correttore di bozze

en: Automatically proofread content when:
it: Revisione automatica del contenuto quando:

en: a post or page is first published
it: un post o una pagina sono pubblicati per primi

en: a post or page is updated
it: un post o una pagina è stata aggiornata

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
it: Abilita correzione per la grammatica e le seguenti regole di stile durante la scrittura di messaggi e pagine:

en: Complex Phrases
it: Frasi complesse

en: Jargon
it: Gergo

en: Phrases to Avoid
it: Frasi da evitare

en: Redundant Phrases
it: Frasi Ridondanti

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
it: <a href="%s"> Ulteriori informazioni </a> su queste opzioni.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
it: Usa il rilevamento automatico del linguaggio per la revisione di articoli e pagine

en: Ignored Phrases
it: Frasi ignorate

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
it: Assicurati di cliccare "Aggiorna Profilo" sul fondo dello schermo per salvare le modifiche.

en: Widget title:
it: Titolo del Widget

en: None
it: Nessuna

en: Image Alignment:
it: Allineamento Immagine:

en: Height:
it: Altezza:

en: RSS Links
it: Link RSS

en: Title:
it: Titolo:

en: Posts
it: Articoli

en: Posts & Comments
it: Articoli e commenti

en: Image Link
it: Collegamento all'immagine

en: Text & Image Links
it: Collegamenti a testo e immagine

en: Orange
it: Arancione

en: Purple
it: Viola

en: Pink
it: Rosa

en: Silver
it: Argento

en: Shared Post
it: Post Condiviso

en: This post has been shared!
it: Hai condiviso questo articolo!

en: You have shared this post with %s
it: Hai condiviso con %s questo articolo.

en: Post was not sent - check your email addresses!
it: L'articolo non è stato pubblicato, controlla gli indirizzi e-mail!

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
it: Ci dispiace, il tuo blog non consente di condividere articoli tramite email.

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

[ctx: share to]
en: Print
it: Stampa

en: Click to print
it: Clicca per stampare

en: Press This
it: Pubblicalo

[ctx: share to]
en: Press This
it: Pubblicalo

en: Remove Service
it: Rimuovere il servizio

en: Services dragged here will appear individually.
it: I servizi trascinati qui appariranno singolarmente.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
it: I servizi trascinati qui saranno inclusi nelle opzioni del pulsante Condividi.

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Your blog does not currently have any published posts.
it: Il tuo blog non ha attualmente alcun post pubblicato.

en: Site Stats
it: Statistiche Sito

en: day
it: giorno

en: week
it: settimana

en: month
it: mese

en: the past day
it: il giorno prima

en: the past week
it: la scorsa settimana

en: the past month
it: il mese scorso

en: the past quarter
it: lo scorso trimestre

en: the past year
it: l'anno scorso

en: Chart stats by
it: Grafico delle statistiche di

en: Show top posts over
it: Mostra i post principali in alto

en: Show top search terms over
it: Visualizza le parole più ricercate in alto

en: Top Posts
it: Post più letti

en: Top Searches
it: Più ricercati

en: View All
it: Vedere tutto

en: Twitter Updates
it: Aggiornamenti Twitter

en: Include retweets
it: Includi retweet
