WordPress.org Plugin - en to hu translation catalogue (570 entries)

en: Hello %s,
hu: Üdv, %s,

en: Antarctica
hu: ANTARKTISZ

en: Dominica
hu: Dominika

en: Europe
hu: EURÓPA

en: Australia
hu: AUSZTRÁLIA

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Malta
hu: Máta

en: Jamaica
hu: Jamaika

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Next
hu: Következő

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
hu: <code>%s</code> HTML címke használata nem megengedett, így eltávolításra került

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Today
hu: Ma

en: Responses
hu: Válaszok

en: Rating
hu: Értékelés

en: Ratings
hu: Értékelések

en: Vote
hu: Szavazás

en: Votes
hu: Szavazatok

en: Learn More
hu: Bővebben

en: Error
hu: Hiba

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Questions
hu: Kérdések

en: Answers
hu: Válaszok

en: View Results
hu: Eredmények megtekintése

en: Thank you for voting!
hu: Köszönjük a szavazatot!

en: Return To Poll
hu: Vissza a szavazáshoz

en: Other:
hu: Egyéb:

en: votes
hu: szavazatok

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Continue
hu: Folytatás

en: Password Protected
hu: Jelszóval védett

en: Other
hu: Egyéb

en: Invalid file type
hu: Érvénytelen fájltípus

en: Rate This
hu: Értékeld

en: Average
hu: Átlag

en: Thank You
hu: Köszönöm

en: Rate Up
hu: Felszavazás

en: Rate Down
hu: Leszavazás

en: Text Link
hu: Szöveges link

en: Slider
hu: Csúsztató

en: Email
hu: E-mail

en: Free
hu: Ingyenes

en: Administrator
hu: Rendszergazda

en: User
hu: Felhasználó

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
hu: Nem sikerült rövidíteni a címet. Talán, próbáld meg később vagy válassz más szolgáltatás paramétert.

en: Multiple Choice
hu: Több választás

en: Name
hu: Név

en: Address
hu: Cím

en: Date/Time
hu: Dátum/Idő

en: Number
hu: Szám

en: Email Address
hu: Email cím

en: Small
hu: Kicsi

en: Medium
hu: Közepes

en: Large
hu: Nagy

en: Password
hu: Jelszó

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Title
hu: Cím

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Családi név

en: Month
hu: hónap

en: Day
hu: nap

en: Year
hu: év

en: City
hu: Város

en: State
hu: Állam

en: Country
hu: Ország

en: Address 1
hu: Older Entries

en: Address 2
hu: 2. cím

en: Video
hu: Videó

en: Audio
hu: Hang

en: Image
hu: Kép

en: Premium
hu: Prémium

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Greater than
hu: Nagyobb mint

en: Less than
hu: Kisebb mint

en: %d day | %d d
hu[0]: %d nap

en: %d hour | %d h
hu[0]: %d óra

en: Results
hu: Válaszok

en: Plain White
hu: Egyszerű fehér

en: Thank you for completing this survey.
hu: Köszönjük, hogy kitöltötte a kérdőívet.

en: A valid URL was not provided.
hu: Érvénytelen URL került megadásra.

en: User has blocked requests through HTTP.
hu: A HTTP alapú kérések blokkolva lettek.

en: Too many redirects.
hu: Túl sok átirányítás.

en: Malformed URL: %s
hu: Hibás URL formátum: %s

en: View all posts filed under %s
hu: %s kategória összes bejegyzése

en: Feed for all posts filed under %s
hu: %s kategória összes bejegyzésének hírcsatornája

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
hu[0]: %s perc
hu[1]: %s perc

en: %s hour | %s hours
hu[0]: %s óra
hu[1]: %s óra

en: %s day | %s days
hu[0]: %s nap
hu[1]: %s nap

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
hu: A megadott e-mail cím hibás, vagy helytelen formátumban került megadásra. Valódi email címet kell megadni.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
hu: A megadott WordPress cím nem tűnik érvényes UR-címnek. Valódi URL-címet kell megadni.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
hu: A megadott honlapcím hibás, vagy helytelen formátumban került megadásra. Valódi URL-t kell megadni.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
hu:  és

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
hu:   és

note: translators: weekday
en: Sunday
hu: vasárnap

note: translators: weekday
en: Monday
hu: hétfő

note: translators: weekday
en: Tuesday
hu: kedd

note: translators: weekday
en: Wednesday
hu: szerda

note: translators: weekday
en: Thursday
hu: csütörtök

note: translators: weekday
en: Friday
hu: péntek

note: translators: weekday
en: Saturday
hu: szombat

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
hu: V_vasárnap_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
hu: H_hétfő_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
hu: K_kedd_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
hu: S_szerda_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
hu: C_csütörtök_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
hu: P_péntek_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
hu: S_szombat_initial

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
hu: Vas

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
hu: Hét

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
hu: Ked

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
hu: Sze

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
hu: Csü

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
hu: Pén

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
hu: Szo

note: translators: month name
en: January
hu: január

note: translators: month name
en: February
hu: február

note: translators: month name
en: March
hu: március

note: translators: month name
en: April
hu: április

note: translators: month name
en: May
hu: Máj

note: translators: month name
en: June
hu: június

note: translators: month name
en: July
hu: július

note: translators: month name
en: August
hu: augusztus

note: translators: month name
en: September
hu: szeptember

note: translators: month name
en: October
hu: október

note: translators: month name
en: November
hu: november

note: translators: month name
en: December
hu: december

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
hu: jan_január_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
hu: feb_február_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
hu: márc_március_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
hu: ápr_április_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
hu: máj_május_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
hu: jún_június_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
hu: júl_július_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
hu: aug_augusztus_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
hu: szept_szeptember_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
hu: okt_október_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
hu: nov_november_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
hu: dec_december_abbreviation

en: am
hu: de.

en: pm
hu: du.

en: AM
hu: DE.

en: PM
hu: DU.

en: Poll
hu: Szavazás

en: Start Date
hu: Kezdeti dátum

en: Unique ID
hu: Egyedi azonosító

en: Permalink
hu: Közvetlen link

en: Up
hu: Fel

en: Down
hu: Le

en: Text
hu: Szöveg

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Area
hu: Terület

en: Type
hu: Típus

en: Value
hu: Érték

en: Size
hu: Méret

en: Total
hu: Összesen

en: Survey
hu: Kérdőív

en: Status
hu: Státusz

en: Username
hu: Felhasználói név

en: Active
hu: Aktív

en: Cancel
hu: Mégse

en: Date
hu: Dátum

en: Account Details
hu: Felhasználói fiók részletei

en: Change
hu: Módosítás

en: New Password
hu: Új jelszó

en: Location
hu: Hely

en: Time Zone
hu: Időzóna

en: Language
hu: Nyelv

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: My Account
hu: Fiókom

en: View
hu: Megtekintés

en: Edit
hu: Szerkeszt

en: Delete
hu: Törlés

en: Preview
hu: Előnézet

en: Style Name
hu: Stílus neve

en: No stats are available for this time period.
hu: Nincs elérhető statisztika erre az idő szakra.

en: Role
hu: Szerepkör

en: Surveys
hu: Kérdőívek

en: Polls
hu: Szavazások

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Sign Up
hu: Regisztráció

en: Edit My Profile
hu: Saját adatlap szerkesztése

en: Reports
hu: Jelentések

en: Close
hu: Bezár

en: Leave a Comment
hu: A hozzászólás ingyenes! :)

en: Your Name
hu: Név

en: Your Comment
hu: Hozzászólás

en: Submit Comment
hu: Hozzászólás küldése

en: English
hu: Angol

en: German
hu: Német

en: French
hu: Francia

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Dutch
hu: Holland

en: Romanian
hu: Román

en: Arabic
hu: Arab

en: Search
hu: Keresés

en: Show:
hu: Mutat:

en: This Week
hu: A héten

en: This Month
hu: Ebben a hónapban

en: Sort by:
hu: Sorrend:

en: General
hu: Általános

en: Note:
hu: Fontos megjegyzés:

en: Support
hu: Támogatás

en: Share
hu: Megosztás

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Settings saved
hu: Beállítások mentve

en: Media
hu: Média

en: Randomize answer order
hu: Válaszok véletlenszerű sorrendben

en: Aluminum
hu: Alumínium

en: Paper
hu: Papír

en: Sunset
hu: Naplemente

en: Music
hu: Zene

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Wide
hu: Széles

en: Custom
hu: egyéni

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Hide all results
hu: Az összes eredmény elrejtése

en: Position
hu: Pozíció

en: Expires:
hu: Lejár:

en: Never
hu: Soha

en: %d hours
hu: %d óra

en: No comments
hu: Nincsenek hozzászólások

en: Sharing
hu: Megosztás

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: Plain Black
hu: Egyszerű fekete

en: Poll Box
hu: Szavazó doboz

en: Question
hu: Kérdés

en: Vote Button
hu: Szavazó gomb

en: Links
hu: Linkek

en: Total Votes
hu: Összes szavazat

en: Font
hu: Betűtípus

en: Background
hu: Háttér

en: Border
hu: Keret

en: Margin
hu: margó

en: Padding
hu: Helykitöltés

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Bold
hu: Félkövér

en: Italic
hu: Dőlt

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Line Height
hu: Sormagasság

en: Align
hu: Igazít

en: Image URL
hu: Kép URL

en: Image Repeat
hu: Kép ismétlődése

en: Image Position
hu: Kép elrendezése

en: Style
hu: Stílus

en: Rounded Corners
hu: Lekerekített sarkok

en: Top
hu: Fent

en: Right
hu: Jobb

en: Bottom
hu: Lent

en: Left
hu: Bal

en: Upload Image
hu: Kép feltöltése

en: Done
hu: Kész

en: Count
hu: Előfordulás

en: Overall
hu: Összesen

en: Disable
hu: Kikapcsolás

en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: Answer
hu: Válasz

en: Tags
hu: Címkék

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelem

en: Create
hu: Létrehozás

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Center
hu: Középen

en: 1 Star
hu: 1 Csillag

en: 2 Stars
hu: 2 Csillag

en: 3 Stars
hu: 3 csillag

en: 4 Stars
hu: 4 csillag

en: 5 Stars
hu: 5 csillag

en: Most Popular Content
hu: Legnépszerűbb tartalom

en: All
hu: Minden

en: Color
hu: Szín

en: Yellow
hu: Sárga

en: Red
hu: Vörös

en: Blue
hu: Kék

en: Green
hu: Zöld

en: Grey
hu: Szürke

en: Hand
hu: Kéz

en: Last 24 hours
hu: Elöző 24 óra

en: Average Rating
hu: Átlagos értékelés

en: Register
hu: Regisztráció

en: Information
hu: Információ

en: Please enter a valid email address.
hu: Valós email címet kell megadni!

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Confirm Password
hu: Jelszó ellenőrzése

en: Password Reset
hu: Jelszó újragenerálás

en: Logout
hu: Kilépés

en: This email address is already registered.
hu: Ezzel az email címmel már történt regisztráció.

en: Subscriptions
hu: Felíratkozások

en: Email Subscriptions
hu: E-mail feliratkozások

en: Email:
hu: E-mail:

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Closed
hu: Lezárva

en: Open
hu: Megnyitás

en: Copy
hu: Másolás

en: Your Dashboard
hu: Vezérlőpult

en: Actions
hu: Akciók

en: Trash
hu: Lomtár

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Save
hu: Mentés

en: Loading&hellip;
hu: Beolvasás...&hellip;

en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

en: Library
hu: Médiatár

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Go
hu: Mehet

en: Remember me
hu: Jegyezz meg

en: Filter
hu: Szűrő

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Warning:
hu: Figyelem:

en: Shares
hu: Megosztók

en: Text Color
hu: Szöveg színe

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Alignment
hu: Illesztés

en: Header Text
hu: Fejrész szöveg

en: pixels
hu: pixelek

en: Send Email
hu: E-mail küldés

en: Optional
hu: Egyéb lehetőségek

en: Dismiss
hu: Bezárás

en: Step 1
hu: 1. lépés

en: Step 2
hu: 2. lépés

en: Step 3
hu: 3. lépés

en: Custom Styles
hu: Egyéni stílusok

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Group Name
hu: Csoport neve

en: Add
hu: Hozzáad

en: Collapse
hu: Összecsukás

en: Accepted
hu: Elfogadva

en: Deleted
hu: Törölt

en: Valid
hu: Érvényes

en: Widgets
hu: Widgetek

en: Dashboard
hu: Vezérlőpult

en: Users
hu: Felhasználók

en: Help
hu: Súgó

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Plans & Pricing
hu: Csomagok és vásárlás

en: Features
hu: Tulajdonságok

en: Label
hu: Címke

en: Terms of Service
hu: Felhasználási Feltételek

en: View Question
hu: Kérdés megtekintése

en: and
hu: és

en: - Select -
hu: - választás -

en: Response ID
hu: Válasz ID

en: To:
hu: Címzett:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Format:
hu: Formátum:

en: Settings
hu: Beállítások

en: Are you sure you want to delete this user?
hu: Biztos, hogy a töröljük ezt a felhasználót?

en: Delete User
hu: Felhasználó törlése

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
hu: A Jetpack a WordPress %s verzióját igényli.

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
hu[0]: Egy új Jetpack modul
hu[1]: %s Új Jetpack Modul

en: Connect to WordPress.com
hu: Kapcsolódás a WordPress.com -hoz

en: The %1$s module requires <strong>PHP version %2$s</strong> or higher.
hu: A %1$s modul<strong> %2$s PHP verziót</strong> vagy újabbat igényel.

en: Try connecting again.
hu: Kérjük, próbálja meg kapcsolódni újra.

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
hu: Üdvözli a <strong>Jetpack %s</strong>!

en: The following new modules have been activated: %l.
hu: Következő új modulok kerültek be: %l.

en: The following modules have been updated: %l.
hu: Következő modulok frissültek: %l.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
hu[0]: Jetpack tartalmazza a legújabb verzióját a régi %l pluginnak.
hu[1]: Jetpack tartalmazza a legújabb verzióitt a régi %l pluginoknak.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
hu[0]: A régi verzió ki van kapcsolva, és el lehet távolítani a webhelyen.
hu[1]: A régi verziók ki vannak kapcsolva, és el lehet távolítani a webhelyen.

en: Connected to WordPress.com
hu: Kapcsolódva: WordPress.com

en: Disconnect from WordPress.com
hu: Kapcsolat bontása: WordPress.com

en: Jetpack by WordPress.com
hu: Jetpack WordPress.com

[ctx: %s = Unsubscribe link]
en: You are currently subscribed to email updates. %s
hu: Jelenleg fel van iratkozva az e-mail frissítésekre. %s

[ctx: %s = Subscribe link]
en: Want to receive updates about Jetpack by email? %s
hu: Szeretne kapni a Jetpacktól e-mailt? %s

en: You have been subscribed to receive email updates.
hu: Ön már feliratkozott és megkapja E-mail-ben a frissítéseket.

en: You will no longer receive email updates about Jetpack.
hu: Jetpack-al kapcsolatos email-t a frissítésekről már nem fog kapni.

en: An <span>Automattic</span> Airline
hu: <span>Automattic</span>

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Configure %s
hu: %s beállítás

en: Deactivate
hu: Kikapcsol

en: Activate
hu: Bekapcsol

en: Configure
hu: Beállítás

en: Coming soon&#8230;
hu: Hamarosan &#8230;

en: Error Details: %s
hu: Hiba részletei: %s

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
hu: Be kell regisztrálni a Jetpackot csatlakoztatása előtt.

en: Proofread Writing
hu: Lektorált írás

en: Spelling
hu: Helyesírásellenőrzés

en: Repeated Word
hu: Szóismétlés

en: No suggestions
hu: Nincsenek javaslatok

en: Explain...
hu: Mondja...

en: Ignore suggestion
hu: Figyelmen kívül hagyás a ajavasoltaknak

en: Ignore always
hu: Mindig mellőz

en: Ignore all
hu: Mindet mellőz

en: Edit Selection...
hu: Kijelölés Szerkesztése...

en: proofread
hu: korrektúrázik

en: edit text
hu: Szöveg szerkesztése

en: No writing errors were found.
hu: Nem írásban észlelt hibát.

en: Proofreading
hu: Lektorállás

en: Automatically proofread content when:
hu: Automatikus lektorállt tartalom, ha:

en: a post or page is updated
hu: a bejegyzés, vagy oldal frissítésre került.

en: English Options
hu: Angol beállítások

en: Bias Language
hu: Félreértelmezhető szavak

en: Clich&eacute;s
hu: Klisék&eacute;s

en: Complex Phrases
hu: Komplex kifejezések

en: Diacritical Marks
hu: Diakritikus jelek

en: Hidden Verbs
hu: Rejtett igék

en: Jargon
hu: Szakszó

en: Passive Voice
hu: Szenvedő alak

en: Phrases to Avoid
hu: Kerülendő mondatok

en: Redundant Phrases
hu: Redudáns eszközök

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
hu: <a href="%s">Tudjon meg többet</a> ezekről a lehetőségekről.

en: Ignored Phrases
hu: Mellőzött kifejezések

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
hu: Ügyeljen arra, hogy kattintson az "Profil frissítése" gombra a képernyő alján, hogy mentse a változásokat.

en: Gravatar Hovercards
hu: Gravatar Hovercard

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
hu: Tekintsük meg az emberek adatlapját, kattintsunk a Gravatar képükre

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
hu: Vigyük az egeredet a Gravatarunk fölé az adatok megtekintéséhez.

en: Display an image in your sidebar
hu: Kép megjelenítése az oldalsávban

en: Image (Jetpack)
hu: Kép (Jetpack)

en: Widget title:
hu: Widget név:

en: Image URL:
hu: Kép URL:

en: Alternate text:
hu: Alternatív szöveg:

en: Image title:
hu: Kép címe:

en: Caption:
hu: Képaláírás:

en: None
hu: Nincs

en: Image Alignment:
hu: Kép igazítás:

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Height:
hu: Magasság:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
hu: Próbálja meghatározni a kép méretét:

en: Link URL (when the image is clicked):
hu: Link URL (amikor a képre kattintunk):

en: Gravatar Hovercard
hu: Gravatar hovercard

en: What&#8217;s a Hovercard?
hu: Mi az a hovercard?

en: Shortcode Embeds
hu: Shortcode beágyazás

en: Available shortcodes are: %l.
hu: Elérhető shortcode: %l

en: WP.me Shortlinks
hu: WP.me link rövidítő

en: WordPress.com Stats
hu: WordPress.com statisztika

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. WordPress.com Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
hu: Sok plugin és szolgáltatás létezik, amelyek statisztikát szolgáltatnak, de nem mind tud egyéb adatokkal szolgálni. A WordPress.com Stats a legnépszerűbb metriáit könnyű megérteni és egy világos és vonzó felülettel jelentkezik.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
hu: A <a href="%s">Statisztikai Műszerfalat itt</a> tekintheti meg.

en: LaTeX
hu: Latex

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
hu: %s egy erőteljes jelölõnyelv írására készített megjelenítő, bonyolult matematikai egyenletek, formulák, stb. megjelenítéséhez.

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
hu: Használd a <code>$latex your latex code here$</code> vagy <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> kódokat. A %s beilleszthető bejegyzésbe és hozzászólásba is. Ennek megvalósításához az <a href="%s" target="_blank">itt található beállítások</a> adottak.

en: Additionally you can define your own custom services.
hu: Ezeken kívül megadhatunk saját egyedi szolgáltatásokat is.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
hu: Fogd és dobd megosztó szolgáltatás engedélyezve van ebben a pluginban. Az aktív szakaszok fel vannak tüntetve. Azok jelennek meg az oldalon, amelyeket az aktív területekre húzott, ill a rejtett területen gomb formában fog megjelenni az.

en: After the Deadline can check your spelling, grammar, and style when you publish with WordPress.
hu: Az After the Deadline képes ellenőrzizni a szövegünk helyesítását, nyelvtanás és stílusát, amikor WordPress-t használunk közzétételhez.

en: Image Widget
hu: Kép widget

en: RSS Links
hu: RSS Linkek

en: RSS Links Widget
hu: Hírfolyam hivatkozások Widget

en: Links to your blog's RSS feeds
hu: Hivatkozás a blog RSS hírcsatornájára

en: RSS Links (Jetpack)
hu: RSS Link(ek) (Jetpack)

en: Title:
hu: Cím:

en: Posts
hu: Bejegyzések

en: Posts & Comments
hu: Bejegyzések & hozzászólások

en: Feed(s) to Display:
hu: Hírcsatorn(a)(ák) megjelenítése:

en: Image Link
hu: Kép link

en: Text & Image Links
hu: Szöveg & Kép link

en: Image Settings:
hu: Kép beállítások:

en: Image Size:
hu: Kép mérete:

en: Orange
hu: Narancssárga

en: Purple
hu: Lila

en: Pink
hu: Rózsaszín

en: Silver
hu: Ezüst

en: Image Color:
hu: Kép szín:

en: Subscribe to %s
hu: Feliratkozás: %s

en: Shared Post
hu: Megosztott bejegyzés

en: Show sharing buttons on this post.
hu: Megosztás gomb megjelenítése ennél a bejegyzésnél.

en: Disable CSS and JS
hu: CSS és JS letíltása

en: Share this:
hu: Megosztás:

[ctx: dropdown button]
en: Share
hu: Megosztás

en: This post has been shared!
hu: Bejegyzés megosztva!

en: You have shared this post with %s
hu: Megosztottad ezt a bejegyzést a %s szolgáltatással.

[ctx: share to]
en: Email
hu: E-mail

en: Click to email this to a friend
hu: Ajánlás egy barátnak e-mailben

en: Send to Email Address
hu: Küldés a(z) e-mail címre

en: Your Email Address
hu: E-mail címed

en: Post was not sent - check your email addresses!
hu: Nem sikerült elküldeni a bejegyzést - ellenőrizzük az e-mail címet!

en: Email check failed, please try again
hu: E-mail ellenőrzés sikertelen, próbáld újra

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
hu: Sajnáljuk, a blog nem oszthat meg bejegyzéseket e-mailben.

en: Click to share on Twitter
hu: Kattints ide a Twitter-en való megosztáshoz

en: Use smart button
hu: Elegáns gomb használata

en: Click to share on StumbleUpon
hu: Megosztom a StumbleUponon

en: Click to share on Reddit
hu: Kattints ide a Reddit-en való megosztáshoz

en: Click to Digg this post
hu: Bejegyzés küldése a Diggre

[ctx: share to]
en: LinkedIn
hu: Linkedin

en: Click to share on LinkedIn
hu: Megosztom a LinkedInen

en: Share on Facebook
hu: Megosztás Facebookon

en: Default button
hu: Alapértelmezett gomb

en: Share button
hu: Megosztás gomb

en: Like button
hu: Tetszik gomb

[ctx: share to]
en: Print
hu: Nyomtatás

en: Click to print
hu: Kattintson ide a nyomtatáshoz

[ctx: share to]
en: Press This
hu: Kattints ide

en: Click to Press This!
hu: Kattintsunk a -Kattintson ide- mondatra!

en: Google +1
hu: Google+

en: Click to share
hu: Kattints ide a megosztáshoz

en: Icon
hu: Ikon

en: Remove Service
hu: Szolgáltatás eltávolítása

en: Sharing Settings
hu: Megosztás beállításai

en: Warning! Multibyte support missing!
hu: Figyelem! A Multibyte támogatás nem elérhető!

en: Settings have been saved
hu: Beállítások elmentve.

en: Available Services
hu: Elérhető szolgáltatások

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
hu: Húzd a lenti dobozba azokat a szolgáltatásokat, melyeket használni szeretnél.

en: Add a new service
hu: Új szolgáltatás hozzáadása

en: Enabled Services
hu: Engedélyezett szolgaltatások

en: Services dragged here will appear individually.
hu: Szolgáltatás gombokat ide is húzhatjuk. Nem fognak rejtve megjelenni.

en: Drag and drop available services here
hu: A fogd és vidd szolgáltatás elérhető

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
hu: A szolgáltatás gombokat húzhatjuk a Megosztás itt rejtett gombra is.

en: Live Preview
hu: Élő előnézet

en: Sharing is off. Please add services above to enable
hu: A megosztás kikapcsolásra került. Adjunk meg szolgáltatókat a bekapcsoláshoz.

en: Default button style
hu: Alapértelmezett gomb stílus

en: Icon + text
hu: Ikon + szöveg

en: Icon only
hu: Csak ikon

en: Text only
hu: Csak szöveg

en: Sharing label
hu: Megosztási címke

en: Open links in
hu: Link megnyitása

en: New window
hu: Új ablak

en: Same window
hu: Ugyanabban az ablakban

en: Show sharing buttons on
hu: Megosztás gombok megjelenítése

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: Service name
hu: Szolgáltatás neve

en: Sharing URL
hu: URL megosztása

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
hu: Felvehetjük a következő változókat is az URL címbe megosztásnak:

en: Icon URL
hu: Ikon URL

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
hu: Adjuk meg annak a 16x16px méretű ikonnak az URL címét, amelyet használni szeretnénk ehhez a szolgáltatáshoz.

en: Create Share
hu: Megosztás létrehozása

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
hu: Hiba történt a megosztási szolgáltatás beállításánál - ellenőrizzük, hogy érvényes adatokat adtunk-e meg.

en: Your blog does not currently have any published posts.
hu: Jelenleg nincs közzétett bejegyzés a blogban.

en: Site Stats
hu: Statisztikák

en: Your Site Stats work better with Javascript enabled.
hu: Az Oldal Statisztikák jobban működnek, ha a JavaScript engedélyezve van.

en: View Site Stats without Javascript
hu: Statisztika megtekintése JavaScript nélkül

en: We were unable to get your stats just now (too many redirects). Please try again.
hu: Nem lehet megjeleníteni a statisztikát pillanatnyilag (túl nagy forgalom). Próbáljuk meg újra.

en: We were unable to get your stats just now. Please try again.
hu: Nem lehet megjeleníteni a statisztikákat pillanatnyilag. Próbáljuk meg újra.

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
hu: Tekintse meg a <a href="%s">Statisztikát</a>

en: Admin bar
hu: Admin eszköztár

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
hu: Megjeleníti az elmúlt 48 óra látogatásainak grafikonját az admin eszköztáron.

en: Registered users
hu: Regisztrált felhasználók

en: Count the page views of registered users who are logged in.
hu: A Statisztika számolja a regisztrált felhasználók megtekintéseit is.

en: Report visibility
hu: Jelentés láthatóság

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
hu: Válasszuk ki a felhasználócsoportokat, amelyek megnézhetik a látogatottsági jelentéseket.

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
hu: Látogatások az elmúlt 48 órában. Kattintsunk a további statisztikáért.

en: day
hu: nap

en: week
hu: hét

en: month
hu: hónap

en: the past day
hu: az elmúlt nap

en: the past week
hu: az elmúlt hét

en: the past month
hu: az elmúlt hónap

en: the past quarter
hu: az elmúlt negyed év

en: the past year
hu: az elmúlt év

en: Chart stats by
hu: Statisztikai táblázat

en: Show top posts over
hu: A legolvasottabb bejegyzések felül

en: Show top search terms over
hu: A legkeresettebb kulcsszavak felül

note: translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views"
en: %1$s %2$s Views
hu: %1$s %2$s Megtekintés

en: Top Posts
hu: Legjobb bejegyzések

en: Sorry, nothing to report.
hu: Sajnáljuk, nincs jelentés.

en: Top Searches
hu: Legjobb keresőszavak

en: View All
hu: Összes

en: Notify me of follow-up comments by email.
hu: Értesítés új hozzászólásokról e-mailben.

en: Notify me of new posts by email.
hu: Értesítés új bejegyzésekről e-mailben.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
hu: Hozzáadhatunk egy e-mail regisztrációs űrlapot, hogy az emberek feliratkozhassanak a blogra.

en: Blog Subscriptions (Jetpack)
hu: Blog feliratkozások (Jetpack)

en: The email you entered was invalid, please check and try again.
hu: A megadott email cím érvénytelen, ellenőrizzük és próbáljuk meg újra.

en: You have already subscribed to this site, please check your inbox.
hu: A feliratkozás már megtörtént erre az oldalra, ellenőrizzük a levelezést.

en: There was an error when subscribing, please try again.
hu: Hiba történt a feliratkozás során, próbáljuk meg újra.

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
hu: Adjuk meg az e-mail címünket és iratkozzunk fel. Ezután minden új bejegyzésről e-mailben értesítést fog kapni.

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
hu: Kattintsunk ide a feliratkozáshoz és a rendszer értesítést fog küldeni az új bejegyzésekről, hozzászólásokról e-mailben.

en: Optional text to display to your readers:
hu: Az olvasók számára megjelenő szöveg:

en: Display your tweets from Twitter
hu: Megjeleníti a Twitter hozzászólásokat

en: Twitter (Jetpack)
hu: Twitter ((Jetpack)

en: Twitter Updates
hu: Twitter frissítések

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
hu: Hiba: Győződjön meg arról, hogy a Twitter <a href="%s">adatlapja</a> nyílvános-e.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
hu: Hiba: a Twitter nem válaszol. Kérlek várj néhány másodpercet, mielőtt frissítenéd az oldalt.

en: Twitter username:
hu: Twitter felhasználónév:

en: Maximum number of tweets to show:
hu: Maximum megjeleníthető tweet-ek:

en: Hide replies
hu: Válaszok elrejtése

en: Include retweets
hu: Retweetek mellékelése

en: Text to display between tweet and timestamp:
hu: A tweet és az időbélyeg között megjelenő szöveg:
