WordPress.org Plugin - en to fr translation catalogue (378 entries)

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Andorra
fr: Andorre

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Antarctica
fr: Antartique

en: Grenada
fr: Grenade

en: Dominica
fr: Dominique

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Barbados
fr: Barbade

en: Guyana
fr: Guyane

en: Palau
fr: Palaos

en: Fiji
fr: Fidji

en: Australia
fr: Australie

en: Argentina
fr: Argentine

en: Reunion
fr: Île de la Réunion

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Macau
fr: Macao

en: Singapore
fr: Singapour

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Niue
fr: Niué

en: Malta
fr: Malte

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Spain
fr: Espagne

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Next
fr: Suivant

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
fr: Cette vidéo a besoin du lecteur <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> pour être visionné.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Response
fr: Réponse

en: Responses
fr: Réponses

en: Rating
fr: Note

en: Ratings
fr: Cotes d'évaluation

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Error
fr: Erreur

en: Yesterday
fr: Hier

en: Upload
fr: Envoyer

en: Answers
fr: Réponses

en: View Results
fr: Voir les résultats

en: Thank you for voting!
fr: Merci d'avoir participé!

en: Return To Poll
fr: Retournez au Sondage

en: Comments
fr: Commentaires

en: Continue
fr: Continuer

en: Password Protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Other
fr: Autres

en: Invalid file type
fr: Type du fichier non valide

en: Rate This
fr: Évaluez ceci

en: Average
fr: Moyenne

en: Thank You
fr: Merci

en: Rate Up
fr: J'aime

en: Rate Down
fr: Je n'aime pas

en: Text Link
fr: Lien Texte

en: Email
fr: Adresse de contact

en: Administrator
fr: Administrateur

en: <p>the parameter id is missing</p>
fr: <p>le paramètre id est manquant</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
fr: <p>valeurs non prises en charge dans le code abrégé</p>

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
fr: L'url n'a pas pu être raccourcie. Merci d'essayer plus tard ou d'utiliser un autre paramétrage de ce service.

en: Cannot determine any url
fr: Ne peut déterminer aucune URL

en: Multiple Choice
fr: Choix multiples

en: Name
fr: Nom

en: Address
fr: Adresse

en: Date/Time
fr: Horodatage

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: URL
fr: Adresse web

en: Small
fr: Petit

en: Medium
fr: Moyenne

en: Password
fr: Mot de passe

en: Random
fr: Au hasard

en: Title
fr: Titre

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Month
fr: Mois

en: City
fr: Ville

en: State
fr: État

en: Country
fr: Pays

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: N/A
fr: Indisp.

en: Video
fr: Vidéo

en: Audio
fr: Son

en: Fixed
fr: Fixe

en: Results
fr: Résultats

en: A valid URL was not provided.
fr: L&rsquo;URL fournie est invalide.

en: User has blocked requests through HTTP.
fr: L&rsquo;utilisateur a bloqué les requêtes HTTP.

en: Too many redirects.
fr: Trop de redirections.

en: Malformed URL: %s
fr: Adresse web malformée&nbsp;: %s

en: View all posts filed under %s
fr: Voir tous les articles classés dans %s

en: Feed for all posts filed under %s
fr: Flux pour tous les articles classés dans %s

[ctx: opening curly quote]
note: translators: opening curly quote
en: &#8220;
fr: &laquo;&nbsp;

[ctx: closing curly quote]
note: translators: closing curly quote
en: &#8221;
fr: &nbsp;&raquo;

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
fr[0]: %s minute
fr[1]: %s minutes

en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
fr: Adresse e-mail incorrecte. Veuillez entrer une adresse e-mail valide.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de WordPress que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de site que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
fr: , et

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
fr:  et

note: translators: weekday
en: Sunday
fr: Dimanche

note: translators: weekday
en: Monday
fr: Lundi

note: translators: weekday
en: Tuesday
fr: Mardi

note: translators: weekday
en: Wednesday
fr: Mercredi

note: translators: weekday
en: Thursday
fr: Jeudi

note: translators: weekday
en: Friday
fr: Vendredi

note: translators: weekday
en: Saturday
fr: Samedi

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
fr: D

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
fr: L

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
fr: Ma

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
fr: Me

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
fr: J

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
fr: V

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
fr: S

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
fr: dim

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
fr: lun

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
fr: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
fr: mer

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
fr: jeu

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
fr: ven

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
fr: sam

note: translators: month name
en: January
fr: janvier

note: translators: month name
en: February
fr: février

note: translators: month name
en: March
fr: mars

note: translators: month name
en: April
fr: avril

note: translators: month name
en: May
fr: mai

note: translators: month name
en: June
fr: juin

note: translators: month name
en: July
fr: juillet

note: translators: month name
en: August
fr: août

note: translators: month name
en: September
fr: septembre

note: translators: month name
en: October
fr: octobre

note: translators: month name
en: November
fr: novembre

note: translators: month name
en: December
fr: décembre

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
fr: jan

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
fr: fév

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
fr: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
fr: avr

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
fr: mai

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
fr: juin

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
fr: juil

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
fr: août

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
fr: sept

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
fr: oct

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
fr: nov

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
fr: déc

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
fr: ,

en: Poll
fr: Sondage

en: Start Date
fr: Date de début

en: Permalink
fr: Permalien

en: Down
fr: Bas

en: Text
fr: Texte

en: Value
fr: Valeur

en: Size
fr: Taille

en: Survey
fr: Sondage

en: Status
fr: État

en: Username
fr: Identifiant

en: Please enter a valid URL.
fr: Veuillez entrer une URL valide.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Account Details
fr: Détails du compte

en: F jS, Y
fr: j F Y

en: Change
fr: Changer

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Location
fr: Ville

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Language
fr: Langue

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Confirm
fr: Confirmer

en: My Account
fr: Mon compte

en: View
fr: Afficher

en: Search Results for %s
fr: Résultats de recherche pour %s

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Style Name
fr: Nom du style

en: Role
fr: Rôle

en: Polls
fr: Sondages

en: Privacy
fr: Vie privée

en: Sign Up
fr: S'enregistrer

en: Edit My Profile
fr: Modifier Mon Profil

en: Reports
fr: Rapports

en: Close
fr: Fermer

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Your Comment
fr: Votre commentaire

en: Submit Comment
fr: Soumettre le commentaire

en: English
fr: Anglais

en: Search
fr: Recherche

en: Sort by:
fr: Trier par&nbsp;:

en: General
fr: Général

en: Note:
fr: Note&nbsp;:

en: Support
fr: Assistance Technique

en: Export
fr: Exporter

en: Print
fr: Imprimer

en: Remove
fr: Supprimer

en: Settings saved
fr: Réglages sauvegardés

en: Media
fr: Médias

en: Randomize answer order
fr: Ordre des réponses au hasard

en: Plastic Grey
fr: Gris plastique

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: Music
fr: Musique

en: Wide
fr: Large

en: Custom
fr: Lien

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Hide all results
fr: Cacher tous les résultats

en: Expires:
fr: Expirera dans&nbsp;:

en: Never
fr: Jamais

en: %d hours
fr: %d heures

en: No comments
fr: Aucun commentaire

en: Sharing
fr: Partager

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les paramètres

en: Answer Group
fr: Groupe de réponses

en: Answer Check
fr: Vérification des réponses

en: Other Input
fr: Autre

en: Vote Button
fr: Bouton de Vote

en: Links
fr: Liens

en: Total Votes
fr: Total des votes

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Border
fr: Bordure

en: Margin
fr: Marge

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligner

en: Font Size
fr: Taille de caractère

en: Line Height
fr: hauteur de ligne

en: Align
fr: Alignement

en: Image URL
fr: Adresse web de l&rsquo;image

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: Not supported in Internet Explorer.
fr: Ne fonctionne pas sous Internet Explorer.

en: Top
fr: Haut

en: Right
fr: Droite

en: Bottom
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Upload Image
fr: Mettre en ligne une image

en: Done
fr: Terminé

en: Overall
fr: Global

en: Enable
fr: Activer

en: Answer
fr: Réponse

en: Tags
fr: Mots-clefs

en: Language:
fr: Langue :

en: Center
fr: Centre

en: 2 Stars
fr: 2 étoiles

en: 3 Stars
fr: 3 étoiles

en: 4 Stars
fr: 4 étoiles

en: 5 Stars
fr: 5 étoiles

en: All
fr: Tous

en: Color
fr: Couleur

en: Yellow
fr: Jaune

en: Red
fr: Rouge

en: Blue
fr: Bleu

en: Green
fr: Vert

en: Grey
fr: Gris

en: Hand
fr: Main

en: Last 24 hours
fr: Dernières 24 heures

en: All Time
fr: Continuellement

en: Average Rating
fr: Moyenne des notes

en: Register
fr: Inscription

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez entrer une adresse e-mail valide.

en: Password Reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: Logout
fr: Déconnexion

en: This email address is already registered.
fr: Cette adresse e-mail est déjà enregistrée.

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Email:
fr: Courriel&nbsp;:

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Closed
fr: Fermé

en: Open
fr: Ouvert

en: Copy
fr: Copier

en: Your Dashboard
fr: Votre tableau de bord

en: Trash
fr: Mettre à la Corbeille

en: Rename
fr: Renommez

en: Save
fr: Enregistrer

en: Search Results for '%s'
fr: Résultats de la recherche pour '%s'

en: Congratulations!
fr: Bravo&nbsp;!

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Insert
fr: Insérer

en: Go
fr: Allez-y

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Filter
fr: Filtrer

en: Warning:
fr: Attention&nbsp;:

en: Banner
fr: Bannière

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Alignment
fr: Alignement

en: Optional
fr: Facultatif

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Step 1
fr: Étape 1

en: Step 2
fr: Étape 2

en: Step 3
fr: Étape 3

en: Custom Styles
fr: Styles personnalisés

en: Approve
fr: Approuver

en: Add
fr: Ajouter

en: from
fr: de la part de

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Valid
fr: Valide

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Help
fr: Aide

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Label
fr: Titre

en: Terms of Service
fr: Conditions d'utilisation

en: and
fr: et

en: - Select -
fr: - Choisir -

en: Format:
fr: Format :

en: Settings
fr: Réglages

en: Are you sure you want to delete this user?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cet utilisateur ?

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Activate
fr: Activer

en: Configure
fr: Configurer

en: Proofread Writing
fr: Ecriture corrigée

en: Spelling
fr: Orthographe

en: Repeated Word
fr: Répétition de mot

en: No suggestions
fr: Aucune suggestion

en: Explain...
fr: Expliquer...

en: Ignore suggestion
fr: Ignorer la suggestion

en: Ignore always
fr: Toujours ignorer

en: Ignore all
fr: Ignorer tout

en: Edit Selection...
fr: Modifier la sélection...

en: proofread
fr: correction

en: edit text
fr: modifier le texte

en: No writing errors were found.
fr: Aucune erreur d'écriture n'a été trouvée.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
fr: Il y a eu un problème de communication avec le service After the Deadline. Merci de réessayer dans une minute.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
fr: Il y a eu une erreur de communication avec le service de correction.

en: Replace selection with:
fr: Remplacer la selection avec :

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fr: Le correcteur a des suggestions pour cet article. Etes-vous sûr de vouloir le publier ?
    
    Appuyez sur OK pour publier l'article, ou sur Annuler pour voir les suggestions et modifier votre article.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fr: Le correcteur a des suggestions pour cet article. Etes-vous sûr de vouloir le mettre à jour ?
    
    Appuyez sur OK pour mettre à jour l'article, ou sur Annuler pour voir les suggestions et modifier votre article.

en: Proofreading
fr: Autocorrection

en: Automatically proofread content when:
fr: Vérifier automatiquement le contenu quand :

en: a post or page is first published
fr: un article ou une page est publiée pour la première fois

en: a post or page is updated
fr: un article ou une page est mis à jour

en: English Options
fr: Options Anglaises

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
fr: Activer la correction pour les règles de grammaire et de style suivantes lors de l'écriture d'articles et de pages :

en: Clich&eacute;s
fr: Clichés

en: Complex Phrases
fr: Phrases complexes

en: Diacritical Marks
fr: Signes diacritiques

en: Double Negatives
fr: Double négation

en: Hidden Verbs
fr: Verbes cachés

en: Passive Voice
fr: Voix passive

en: Phrases to Avoid
fr: Phrases à éviter

en: Redundant Phrases
fr: Phrases redondantes

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
fr: <a href="%s">En savoir plus</a> à propos de ces options.

en: Ignored Phrases
fr: Phrases ignorées

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
fr: Identifier les mots et les phrases à ignorer lors de la vérification des articles et des pages :

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
fr: Veillez à cliquer sur "Mettre à jour le profil" en bas de l'écran pour sauvegarder vos modifications.

en: Widget title:
fr: Titre du Widget:

en: Alternate text:
fr: Texte alternatif :

en: None
fr: Aucun

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur:

en: RSS Links
fr: Liens RSS

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Posts
fr: Articles

en: Posts & Comments
fr: Articles et Commentaires

en: Feed(s) to Display:
fr: Flux à afficher :

en: Image Link
fr: Lien Image

en: Text & Image Links
fr: Liens Texte et Image

en: Image Size:
fr: Taille de l'image :

en: Purple
fr: Violet

en: Pink
fr: Rose

en: Silver
fr: Argent

en: Press This
fr: Publier un article

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: day
fr: jour

en: week
fr: semaine

en: month
fr: mois

en: the past day
fr: le jour d'avant

en: the past week
fr: la semaine précédente

en: the past month
fr: Le mois passé

en: the past quarter
fr: le trimestre dernier

en: the past year
fr: l'année passé

en: Chart stats by
fr: Statistiques graphiques par

en: Show top posts over
fr: Afficher les messages les plus populaires en priorité

en: Show top search terms over
fr: Afficher les mots-clés de recherche les plus utilisés sur

en: Top Posts
fr: Articles les plus consultés

en: Top Searches
fr: Les plus recherchés

en: View All
fr: Afficher tout

en: Twitter Updates
fr: Mises à jour de Twitter

en: Twitter username:
fr: Nom d'utilisateur Twitter :

en: Hide replies
fr: Cacher les réponses
