WordPress.org Plugin - en to bg translation catalogue (260 entries)

en: Dominica
bg: Доминика

en: Qatar
bg: Катар

en: San Marino
bg: Сан Марино

en: Barbados
bg: Барбадос

en: Jamaica
bg: Ямайка

en: Next
bg: Следваща стъпка

en: Today
bg: Днес

en: Response
bg: Отговор

en: Responses
bg: Отговори

en: Rating
bg: Оценка

en: Ratings
bg: Оценки

en: Votes
bg: Гласуване

en: Error
bg: Грешка

en: Yesterday
bg: Вчера

en: Upload
bg: Качване

en: Answers
bg: Отговори

en: Comments
bg: Коментари

en: Continue
bg: Продължение

en: Password Protected
bg: Защитена с парола

en: Other
bg: Друг

en: Invalid file type
bg: Невалиден тип файл

en: Average
bg: Средно

en: Administrator
bg: Администратор

en: Name
bg: Име

en: Address
bg: Адрес

en: Date/Time
bg: Време

en: Email Address
bg: E-mail адрес

en: URL
bg: Адрес

en: Medium
bg: Средно голяма

en: Large
bg: Голям

en: Password
bg: Парола

en: Random
bg: Случайно

en: Title
bg: Заглавие

en: First Name
bg: Име

en: Last Name
bg: Фамилия

en: City
bg: Град

en: Country
bg: Страна

en: Address 1
bg: Адрес 1

en: Address 2
bg: Адрес 2

en: N/A
bg: N/A(без)

en: Video
bg: Видео

en: Audio
bg: Аудио

en: Image
bg: Изображение

en: Fixed
bg: Неподвижен

en: A valid URL was not provided.
bg: Липсва валиден адрес.

en: User has blocked requests through HTTP.
bg: Потребителят е забранил HTTP заявки.

en: Too many redirects.
bg: Твърде много пренасочвания.

en: Malformed URL: %s
bg: Грешно URL: %s

en: View all posts filed under %s
bg: Всички публикации в %s

en: Feed for all posts filed under %s
bg: RSS хранилка за всички публикации в %s

[ctx: opening curly quote]
note: translators: opening curly quote
en: &#8220;
bg: &#8222;

[ctx: closing curly quote]
note: translators: closing curly quote
en: &#8221;
bg: &#8220;

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
bg[0]: %s минута
bg[1]: %s минути

en: %s hour | %s hours
bg[0]: един час
bg[1]: %s часа

en: %s day | %s days
bg[0]: един ден
bg[1]: %s дни

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
bg: Въведеният email адрес не е валиден. Моля въведете валиден email адрес.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
bg: Адресът, който сте въвели, не е валиден. Моля въведете правилен адрес.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
bg: Адресът, който въведохте не прилича на валиден URL адрес. Моля, въведете валиден адрес.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
bg:  и

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
bg:  и

note: translators: weekday
en: Sunday
bg: неделя

note: translators: weekday
en: Monday
bg: понеделник

note: translators: weekday
en: Tuesday
bg: вторник

note: translators: weekday
en: Wednesday
bg: сряда

note: translators: weekday
en: Thursday
bg: четвъртък

note: translators: weekday
en: Friday
bg: петък

note: translators: weekday
en: Saturday
bg: събота

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
bg: Н

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
bg: П

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
bg: В

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
bg: С

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
bg: Ч

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
bg: П

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
bg: С

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
bg: нд

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
bg: пн

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
bg: вт

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
bg: ср

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
bg: чт

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
bg: пт

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
bg: сб

note: translators: month name
en: January
bg: януари

note: translators: month name
en: February
bg: февруари

note: translators: month name
en: March
bg: март

note: translators: month name
en: April
bg: април

note: translators: month name
en: May
bg: май

note: translators: month name
en: June
bg: юни

note: translators: month name
en: July
bg: юли

note: translators: month name
en: August
bg: август

note: translators: month name
en: September
bg: септември

note: translators: month name
en: October
bg: октомври

note: translators: month name
en: November
bg: ноември

note: translators: month name
en: December
bg: декември

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
bg: яну

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
bg: фев

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
bg: мар

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
bg: апр

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
bg: май

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
bg: юни

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
bg: юли

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
bg: авг

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
bg: сеп

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
bg: окт

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
bg: ное

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
bg: дек

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
bg: ,

en: Start Date
bg: Начална дата

en: Permalink
bg: Постоянна връзка

en: Text
bg: Текст

en: Type
bg: Тип

en: Value
bg: Стойност

en: Size
bg: Размер

en: Status
bg: Статус

en: Username
bg: Потребителско име

en: Cancel
bg: Отказ

en: Date
bg: Дата

en: F jS, Y
bg: d.m.Y

en: Change
bg: Промяна

en: New Password
bg: Нова парола

en: Location
bg: Местоположение

en: Time Zone
bg: Часова зона

en: UTC %s
bg: Гринуич %s

en: Language
bg: Език

en: Subscribe
bg: Абонирай се

en: Confirm
bg: Потвърждаване

en: My Account
bg: Профил

en: View
bg: Преглед

en: All Polls
bg: Всички анкети

en: All Ratings
bg: Всички оценки

en: Edit
bg: Редактиране

en: Delete
bg: Изтриване

en: Preview
bg: Преглед

en: Role
bg: Роля

en: Polls
bg: Анкети

en: Privacy
bg: Сигурност

en: Sign Up
bg: Регистрация

en: Edit My Profile
bg: Редактиране на моя профил

en: Reports
bg: Отчети

en: Close
bg: Затваряне

en: Leave a Comment
bg: Вашият коментар

en: Your Comment
bg: Вашият коментар

en: Submit Comment
bg: Изпращане на коментара

en: Search
bg: Търсене

en: Show:
bg: Показване:

en: Sort by:
bg: Сортиране по:

en: General
bg: Общи

en: Previous Image
bg: Предишна снимка

en: Next Image
bg: Следваща снимка

en: Blog
bg: Блог

en: Support
bg: Поддръжка

en: Export
bg: Експорт

en: Print
bg: Отпечатване

en: Remove
bg: Изтриване

en: Media
bg: Файлове

en: Randomize answer order
bg: Случаен ред на отговорите

en: Custom
bg: Собствено

en: Default
bg: По подразбиране

en: Position
bg: Позиция

en: Never
bg: Никога

en: Save Settings
bg: Запази настройките

en: Links
bg: Връзки

en: Background
bg: Фон

en: Border
bg: Рамка

en: Width
bg: Широчина

en: Height
bg: Височина

en: Bold
bg: Дръзка

en: Italic
bg: Курсив

en: Underline
bg: Подчертан

en: Align
bg: Подравняване

en: Image URL
bg: URL на картинка

en: Top
bg: Горе

en: Right
bg: Дясно

en: Bottom
bg: Долу

en: Left
bg: Ляво

en: Upload Image
bg: Качване на картинка

en: Done
bg: Готово

en: Answer
bg: Отговор

en: Tags
bg: Етикети

en: Language:
bg: Език:

en: Center
bg: Център

en: All
bg: Всички

en: Color
bg: Цвят

en: Yellow
bg: Жълта

en: Red
bg: Червена

en: Blue
bg: Сини

en: Green
bg: Зелена

en: Average Rating
bg: Средна оценка

en: Register
bg: Регистрация

en: Information
bg: Информация

en: Please enter a valid email address.
bg: Моля, въведете валиден email адрес.

en: Password Reset
bg: Промяна на парола

en: Logout
bg: Изход

en: This email address is already registered.
bg: Този e-mail адрес вече е регистриран.

en: Subscriptions
bg: Абонаменти

en: Email:
bg: Имейл:

en: Ascending
bg: Нарастващ

en: Descending
bg: Намаляващ

en: Open
bg: Отвори

en: Copy
bg: Копиране

en: Your Dashboard
bg: Вашето табло

en: Actions
bg: Действия

en: Trash
bg: Кошче

en: Rename
bg: Преименувай

en: Save
bg: Запис

en: Search Results for '%s'
bg: Резултат от търсенето за '%s'

en: Congratulations!
bg: Поздравления!

en: Library
bg: Списък

en: Insert
bg: Вмъкване

en: Go
bg: Давай

en: Remember me
bg: Запомняне

en: Filter
bg: Филтър

en: Options
bg: Настройки

en: Text Color
bg: Цвят на текста

en: Background Color
bg: Цвят на фона

en: Alignment
bg: Подравняване

en: Optional
bg: Още

en: Dismiss
bg: Затваряне

en: Step 1
bg: Стъпка 1

en: Step 2
bg: Стъпка 2

en: Step 3
bg: Стъпка 3

en: Custom Styles
bg: Собствени стилове

en: Approve
bg: Одобряване

en: Add
bg: Нов

en: Deleted
bg: Изтриване

en: Valid
bg: Валиден

en: Widgets
bg: Джаджи

en: Dashboard
bg: Табло

en: Users
bg: Потребители

en: Help
bg: Помощ

en: Features
bg: Характеристики

en: Label
bg: Текст

en: Terms of Service
bg: Условия за ползване

en: - Select -
bg: - Избор -

en: Settings
bg: Настройки

en: Deactivate
bg: Изключване

en: Activate
bg: Включване

en: Configure
bg: Настройки

en: No suggestions
bg: Няма предложения

en: Ignore all
bg: Игнориране всички

en: Widget title:
bg: Заглавие на джаджата:

en: None
bg: Няма

en: Width:
bg: Ширина:

en: Height:
bg: Височина:

en: RSS Links
bg: RSS връзки

en: Title:
bg: Заглавие:

en: Posts
bg: Публикации

en: Orange
bg: Оранжева

en: Purple
bg: Лилава

en: Pink
bg: Розова

en: Silver
bg: Сребриста

en: Press This
bg: Натисни ме

en: Save Changes
bg: Запис на промените

en: Your blog does not currently have any published posts.
bg: В момента вашият блог няма публикувани материали.

en: day
bg: ден

en: week
bg: седмица

en: month
bg: месец

en: the past day
bg: предишния ден

en: the past month
bg: изминалия месец

en: the past year
bg: изминалата година

en: View All
bg: Всички
