WordPress.org Plugin - en to pt translation catalogue (410 entries)

en:  and
pt:  e

en: %d day | %d d
pt[0]: %d dia

en: %d hour | %d h
pt[0]: %d hora

en: %d hours
pt: %d horas

en: %d month
pt: %d mês

en: %d week
pt: %d semana

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: , and
pt:  e

en: - Select -
pt: - Selecione --

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
pt: <a href="%s">Saiba mais</a> sobre esta opções.

en: <p>unsupported values in short code</p>
pt: <p>valores em short code insuportados</p>

en: A valid URL was not provided.
pt: Não foi indicada uma URL válida.

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Account Details
pt: Detalhes da conta

en: Actions
pt: Acções

en: Activate
pt: Activar

en: Add
pt: Adicionar

en: Add a new service
pt: Adicionar novo serviço

en: Address
pt: Endereço

en: Address 1
pt: Endereço 1

en: Address 2
pt: Segundo Endereço

en: Administrator
pt: Administrador

en: Align
pt: Alinhar

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Tudo

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
pt: Ocorreu um erro ao criar o seu novo serviço de partilha - por favor certifique-se que introduziu detalhes válidos.

en: Answer
pt: Resposta

en: Answers
pt: Respostas

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Approve
pt: Aprovar

en: Apr_April_abbreviation
pt: Abr

en: April
pt: Abril

en: Are you sure you want to delete this user?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este utilizador?

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Audio
pt: Áudio

en: Aug_August_abbreviation
pt: Ago

en: August
pt: Agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Automatically proofread content when:
pt: Rever automaticamente o conteúdo quando:

en: Available Services
pt: Serviços Disponíveis

en: Average
pt: Média

en: Average Rating
pt: Votação Média

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
pt: Não se esqueça de clicar em "Actualizar Perfil" no final da página para que as suas modificações sejam guardadas.

en: Blue
pt: Azul

en: Bold
pt: Negrito

en: Border
pt: Limite

en: Bottom
pt: Fundo

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Center
pt: Centro

en: Change
pt: Modificar

en: Chart stats by
pt: Estatísticas do quadro por

en: City
pt: Cidade

en: Clich&eacute;s
pt: Clichés

en: Click to Digg this post
pt: Carregue aqui para partilhar no Digg

en: Click to Press This!
pt: Carregue aqui para partilhar com Press This!

en: Click to email this to a friend
pt: Carregue aqui para partilhar por email com um amigo

en: Click to print
pt: Carregue aqui para imprimir

en: Click to share
pt: Carregue aqui para partilhar

en: Click to share on Reddit
pt: Carregue aqui para partilhar no Reddit

en: Click to share on StumbleUpon
pt: Carregue aqui para partilhar no StumbleUpon

en: Click to share on Twitter
pt: Carregue aqui para partilhar no Twitter

en: Close
pt: Fechar

en: Closed
pt: Encerrado

en: Color
pt: Cor

en: Comments
pt: Comentários

en: Complex Phrases
pt: Frases Complexas

en: Configure
pt: Configurar

en: Confirm
pt: Confirmação

en: Congratulations!
pt: Parabéns!

en: Continue
pt: Continuar

en: Copy
pt: Copiar

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
pt: Impossível encurtar a URL. Por favor tente novamente ou use outro parâmetro de serviço.

en: Country
pt: País

en: Custom
pt: Personalizado(a)

en: Custom Styles
pt: Estilos Personalizados

en: Dashboard
pt: Painel

en: Date
pt: Data

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: Dec_December_abbreviation
pt: Dez

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Predefinição

en: Delete
pt: Eliminar

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Descending
pt: Descendente

en: Diacritical Marks
pt: Marcas Diacríticas

en: Disable
pt: Desactivar

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Display an image in your sidebar
pt: Mostre uma imagem na sua barra lateral

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Done
pt: Concluído

en: Double Negatives
pt: Negativas Duplas

en: Drag and drop available services here
pt: Pegue e arraste os serviços disponíveis para aqui

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
pt: Pegue e arraste os serviços que gostaria de activar para a caixa abaixo.

en: Edit
pt: Editar

en: Edit My Profile
pt: Editar o meu perfil

en: Edit Poll
pt: Editar Votação

en: Edit Selection...
pt: Editar Selecção...

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Email check failed, please try again
pt: A verificação do email falhou, tente de novamente

en: Email:
pt: E-mail:

en: Embed
pt: Embeber

en: Enable
pt: Permitir

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
pt: Activar a revisão para as seguintes regras de gramática e estilo ao escrever posts e páginas:

en: Enabled Services
pt: Serviços activos

en: English
pt: Inglês

en: English Options
pt: Opções de Inglês

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
pt: Insira o URL do icon de 16x16px que gostaria de utilizar para este serviço.

en: Error
pt: Erro

en: Europe
pt: Europa

en: Expires:
pt: Caduca:

en: Explain...
pt: Explicar...

en: Export
pt: Exportar

en: F_Friday_initial
pt: S

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feb_February_abbreviation
pt: Fev

en: February
pt: Fevereiro

en: Feed for all posts filed under %s
pt: Feed de todos os artigos arquivados em %s

en: Feedback
pt: Comentários

en: Filter
pt: Filtro

en: First Name
pt: Nome

en: Fixed
pt: Fixo

en: Font
pt: Fonte

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu-se da password?

en: Format:
pt: Formato:

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: General
pt: Geral

en: Go
pt: Vá

en: Green
pt: Verde

en: Grey
pt: Cinzento

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guyana
pt: Guiana

en: Hand
pt: Mão

en: Height
pt: Altura

en: Height:
pt: Altura:

en: Help
pt: Ajuda

en: Hidden Verbs
pt: Verbos Escondidos

en: Hide all results
pt: Esconder todos os resultados

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon + text
pt: Ícone + Texto

en: Icon URL
pt: URL do Ícone

en: Icon only
pt: Apenas Ícone

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
pt: Identifique as palavras e frases a ignorar na revisão dos seus posts e páginas:

en: Ignore all
pt: Ignorar todas

en: Ignore always
pt: Ignorar sempre

en: Ignore suggestion
pt: Ignorar sugestão

en: Ignored Phrases
pt: Frases Ignoradas

en: Image
pt: Imagem

en: Image Link
pt: Link Imagem

en: Image Repeat
pt: Repetição da imagem

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Information
pt: Informação

en: Insert
pt: Inserir

en: Invalid file type
pt: Tipo de ficheiro inválido

en: Italic
pt: Itálico

en: Jan_January_abbreviation
pt: Jan

en: January
pt: Janeiro

en: Jargon
pt: Jargão

en: Jul_July_abbreviation
pt: Jul

en: July
pt: Julho

en: Jun_June_abbreviation
pt: Jun

en: June
pt: Junho

en: Label
pt: Texto

en: Language
pt: Idioma

en: Language:
pt: Língua:

en: Large
pt: Grande

en: Last 24 hours
pt: Últimas 24 horas

en: Last Name
pt: Apelido

en: Learn More
pt: Saber Mais

en: Leave a Comment
pt: Deixe um Comentário

en: Left
pt: Esquerda

en: Library
pt: Biblioteca

en: Line Height
pt: Altura da Linha

en: Live Preview
pt: Pré-visualização

en: Location
pt: Localização

en: Logout
pt: Sair

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: M_Monday_initial
pt: S

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Malformed URL: %s
pt: URL malformado: %s

en: Mar_March_abbreviation
pt: Mar

en: March
pt: Março

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritius
pt: Maurícias

en: May
pt: Maio

en: May_May_abbreviation
pt: Mai

en: Medium
pt: Médio

en: Mon
pt: Seg

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Month
pt: Mês

en: Multiple Choice
pt: Escolha Múltipla

en: Music
pt: Música

en: My Account
pt: A minha conta

en: N/A
pt: N/D

en: Name
pt: Nome

en: Never
pt: Nunca

en: New Password
pt: Nova password:

en: New window
pt: Nova Janela

en: Next
pt: Avançar

en: No comments
pt: Sem comentários

en: No suggestions
pt: Nenhuma sugestão

en: No writing errors were found.
pt: Não foi encontrado nenhum erro de escrita.

en: None
pt: Nenhum

en: Note:
pt: Nota:

en: Nov_November_abbreviation
pt: Nov

en: November
pt: Novembro

en: Oct_October_abbreviation
pt: Out

en: October
pt: Outubro

en: Open
pt: Abrir

en: Open links in
pt: Abrir links em

en: Optional
pt: Opcional

en: Options
pt: Opções

en: Orange
pt: Laranja

en: Other
pt: Outro

en: Overall
pt: Completo

en: Page Not Found
pt: Página não encontrada

en: Panama
pt: Panamá

en: Passive Voice
pt: Voz Passiva

en: Password Protected
pt: Protgegido por Password

en: Password Reset
pt: Alteração de Password

en: Phrases to Avoid
pt: Frases a Evitar

en: Pink
pt: Rosa

en: Please enter a valid URL.
pt: Por favor insira um URL válido.

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor introduza um email válido.

en: Poll
pt: Sondagem

en: Polls
pt: Sondagens

en: Position
pt: Posição

en: Post was not sent - check your email addresses!
pt: Post não foi enviado - por favor verifique os seus endereços de email!

en: Posts
pt: Artigos

en: Posts & Comments
pt: Posts & Comentários

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Print
pt: Imprimir

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Privacy Policy
pt: Privacidade

en: Proofread Writing
pt: Rever Escrita

en: Proofreading
pt: Revisão

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purple
pt: Roxo

en: QR Code
pt: Código QR

en: Questions
pt: Perguntas

en: RSS Links
pt: RSS dos Links

en: Random
pt: Aleatório

en: Randomize answer order
pt: Baralhar a ordem das respostas

en: Rate Down
pt: Classifique negativamente

en: Rate Up
pt: Votar para CIma

en: Rating
pt: Classificação

en: Rating ID
pt: ID Classificação

en: Rating Reports
pt: Relatórios de Votações

en: Rating Type
pt: Tipo de Votação

en: Ratings
pt: Votações

en: Red
pt: Encarnado

en: Redundant Phrases
pt: Frases Redundantes

en: Register
pt: Registar

en: Remember me
pt: Lembrar-me

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Service
pt: Remover Serviço

en: Rename
pt: Renomear

en: Repeated Word
pt: Palavra Repetida

en: Replace selection with:
pt: Substituir a selecção com:

en: Reports
pt: Relatórios

en: Response
pt: Resposta

en: Responses
pt: Respostas

en: Results
pt: Resultados

en: Reunion
pt: Reunião

en: Right
pt: Direita

en: Role
pt: Função

en: S_Saturday_initial
pt: S

en: S_Sunday_initial
pt: D

en: Same window
pt: Mesma Janela

en: Sat
pt: Sáb

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Guardar

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Search
pt: Procurar

en: Search Results for '%s'
pt: Resultados da Pesquisa para '%s'

en: Send Email
pt: Enviar Email

en: Send to Email Address
pt: Enviar para endereço de Email

en: Sep_September_abbreviation
pt: Set

en: September
pt: Setembro

en: Service name
pt: Nome do serviço

en: Services dragged here will appear individually.
pt: Os serviços arrastados para aqui aparecerão individualmente.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
pt: Os serviços arrastados para aqui ficarão escondidos dentro de um botão de partilha.

en: Settings
pt: Opções

en: Settings have been saved
pt: As preferências foram guardadas

en: Settings saved
pt: Opções guardadas

en: Share
pt: Partilhar

en: Share on Facebook
pt: Partilhar no Facebook

en: Share this:
pt: Partilhar isto:

en: Shared Post
pt: Post Partilhado

en: Sharing
pt: Partilha

en: Sharing Settings
pt: Preferências de partilha

en: Sharing URL
pt: URL de Partilha

en: Sharing is off. Please add services above to enable
pt: A Partilha está inactiva. Por favor adicione serviços para activar

en: Sharing label
pt: Etiqueta da partilha

en: Show sharing buttons on this post.
pt: Mostrar botões de partilha neste post.

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Sign Up
pt: Registar

en: Sign me up!
pt: Subscreva-me!

en: Silver
pt: Prateado

en: Singapore
pt: Singapura

en: Size
pt: Tamanho

en: Small
pt: Pequeno

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
pt: Lamentamos, mas o seu blog não pode partilhar posts por email.

en: Sort by:
pt: Ordenar Por:

en: Spelling
pt: Ortografia

en: Start Date
pt: Data de Início

en: State
pt: Estado

en: Status
pt: Estado

en: Step 1
pt: Passo 1

en: Step 2
pt: Passo 2

en: Step 3
pt: Passo 3

en: Style
pt: Estilo

en: Style Name
pt: Nome do Estilo

en: Submit Comment
pt: Enviar comentário

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Sunset
pt: Pôr do sol

en: Support
pt: Suporte

en: T_Thursday_initial
pt: Q

en: T_Tuesday_initial
pt: T

en: Terms of Service
pt: Termos de Serviço

en: Text
pt: Texto

en: Text & Image Links
pt: Links de Texto & Imagem

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Text Link
pt: Link Texto

en: Text only
pt: Apenas texto

en: Thank You
pt: Obrigado

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: O endereço do site que você introduziu não parece ser um URL válido. Por favor, introduza um URL válido.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: O endereço do WordPress que você introduziu não parece ser um URL válida. Por favor, introduza um URL válido.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pt: O endereço de email introduzido não aparenta ser válido. Por favor introduza um endereço de email válido.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
pt: O revisor tem sugestões para este post. Tem a certeza que o quer publicar?
    
    Clique OK para publicar o post ou Cancelar para ver as sugestões e editar o seu post.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
pt: O revisor tem sugestões para este post. Tem a certeza que o quer actualizar?
    
    Clique OK para actualizar o post ou Cancelar para ver as sugestões e editar o seu post.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
pt: Ocorreu um problema ao comunicar com o serviço After the Deadline. Tente de novo daqui a um minuto.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
pt: Ocorreu um erro ao comunicar com o serviço de revisão.

en: This email address is already registered.
pt: Este endereço de email já está registado.

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
pt: Este filme necessita de <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> para ser reproduzido.

en: This post has been shared!
pt: Este post foi partilhado!

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Time Zone
pt: Fuso Horário

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: Today
pt: Hoje

en: Too many redirects.
pt: Demasiados redirects

en: Top
pt: Topo

en: Top Posts
pt: Entradas Mais Populares

en: Trash
pt: Lixo

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Twitter Updates
pt: Atualizações do Twitter

en: Type
pt: Tipo

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Unique ID
pt: ID Único

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload Image
pt: Carregar imagem

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
pt: Use o idioma automaticamente detectado para corrigir posts e páginas

en: User has blocked requests through HTTP.
pt: O utilizador bloqueou pedidos através de HTTP.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: Valid
pt: Válido

en: Value
pt: Valor

en: Video
pt: Vídeo

en: View
pt: Ver

en: View All
pt: Ver todos

en: View all posts filed under %s
pt: Ver todos os artigos arquivados em %s

en: Votes
pt: Votos

en: W_Wednesday_initial
pt: Q

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Widget title:
pt: Título do widget:

en: Width
pt: Largura

en: Width:
pt: Largura:

en: Y
pt: A

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Yesterday
pt: Ontem

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
pt: Poderá adicionar as seguintes variáveis ao URL de partilha do seu serviço:

en: You have shared this post with %s
pt: Acabou de partilhar este post com %s

en: Your Comment
pt: O Seu Comentário

en: Your Dashboard
pt: O Seu Painel de Controlo

en: Your Email Address
pt: O seu endereço de email

en: Your Name
pt: O seu nome

en: Your blog does not currently have any published posts.
pt: O seu blog não tem de momento quaisquer posts publicados.

en: a post or page is first published
pt: um post ou página é publicado pela primeira vez

en: a post or page is updated
pt: um post ou uma página são actualizados

en: and
pt: e

en: day
pt: dia

en: edit text
pt: editar texto

en: from
pt: de

en: month
pt: mês

en: number_format_decimal_point
pt: ,

en: number_format_thousands_sep
pt: .

en: proofread
pt: rever

en: the past day
pt: ontem

en: the past month
pt: o mês passado

en: the past quarter
pt: passado trimestre

en: the past week
pt: na semana passada

en: votes
pt: votos

en: week
pt: semana
