WordPress.org Plugin - en to nl translation catalogue (478 entries)

en:  and
nl:  en

en: %d hour | %d h
nl[0]: %d uur

en: %d hours
nl: %d uren

en: %s day | %s days
nl[0]: %s dag
nl[1]: %s dagen

en: %s hour | %s hours
nl[0]: %s uur
nl[1]: %s uren

en: %s min | %s mins
nl[0]: %s minuut
nl[1]: %s minuten

en: , and
nl: , en

en: - Select -
nl: - Kies -

en: 1 Star
nl: 1 ster

en: 10 results per page
nl: 10 resultaten per pagina

en: 2 Stars
nl: 2 sterren

en: 25 results per page
nl: 25 resultaten per pagina

en: 3 Stars
nl: 3 sterren

en: 4 Stars
nl: 4 sterren

en: 5 Stars
nl: 5 sterren

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
nl: <code>%s</code> HTML tag verwijderd want die is niet toegestaan

en: <p>the parameter id is missing</p>
nl: <p> parameter id ontbreekt</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
nl: <p>niet-ondersteunde waarden in korte code</p>

en: A valid URL was not provided.
nl: De opgegeven URL was niet geldig.

en: Actions
nl: Acties

en: Activate
nl: Activeren

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add a new service
nl: Voeg een nieuwe service toe

en: Address
nl: Adres

en: Address 1
nl: Adres 1

en: Address 2
nl: adres 2

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Align
nl: Uitlijnen

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: All
nl: Alle

en: All Time
nl: Altijd

en: Aluminum
nl: Aluminium

en: Aluminum Narrow
nl: Aluminium smal

en: Answer
nl: Antwoord

en: Answer Group
nl: Antwoord groep

en: Answers
nl: antwoorden

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Apr_April_abbreviation
nl: apr

en: April
nl: april

en: Are you sure you want to delete this user?
nl: Weet je zeker dat je deze gebruiker wil verwijderen?

en: Area
nl: Gebied

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Aug_August_abbreviation
nl: aug

en: August
nl: augustus

en: Australia
nl: Australië

en: Automatically proofread content when:
nl: Automatisch de inhoud proef lezen wanneer:

en: Available Services
nl: Beschikbare diensten

en: Average
nl: Gemiddelde

en: Average Rating
nl: Gemiddelde waardering

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Blue
nl: Blauw

en: Bold
nl: Vet

en: Border
nl: Rand

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cannot determine any url
nl: Kan geen url bepalen

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Caption:
nl: Bijschrift:

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Change
nl: Bijwerken

en: Chart stats by
nl: Grafiek statistieken door

en: City
nl: Stad

en: Click to Digg this post
nl: Digg dit artikel

en: Click to Press This!
nl: Klik voor Press This!

en: Click to email this to a friend
nl: Klik om dit te e-mailen naar een vriend

en: Click to print
nl: Klik om af te drukken

en: Click to share
nl: Klik om te delen

en: Click to share on LinkedIn
nl: Klik om op LinkedIn te delen.

en: Click to share on Reddit
nl: Klik om te delen via Reddit

en: Click to share on StumbleUpon
nl: Klik om te delen via Stumbleupon

en: Click to share on Twitter
nl: Klik om te delen via Twitter

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
nl: Klik om in te schrijven op deze blog en notificaties van nieuwe berichten te ontvangen via email.

en: Close
nl: Sluiten

en: Closed
nl: Gesloten

en: Color
nl: Kleur

en: Comments
nl: Reacties

en: Configure
nl: Configureren

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm Password
nl: Bevestig paswoord

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Copy
nl: Kopi&#235;ren

en: Country
nl: Land

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom Styles
nl: Aangepaste stijlen

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Date
nl: Datum

en: Date/Time
nl: Datum/tijd

en: Day
nl: Dag

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Dec_December_abbreviation
nl: dec

en: December
nl: december

en: Default
nl: Standaard

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Descending
nl: Aflopend

en: Diacritical Marks
nl: Diacritische Tekens

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Dismiss
nl: Sluiten

en: Display an image in your sidebar
nl: Vertoon een afbeelding in uw zijbalk

en: Display your tweets from Twitter
nl: Toon je tweets van Twitter

en: Done
nl: Klaar

en: Double Negatives
nl: Dubbele Ontkenningen

en: Down
nl: Omlaag

en: Drag and drop available services here
nl: Drag&amp;drop beschikbare diensten hier

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
nl: Drag&amp;drop de diensten die je wilt activeren in de box hieronder.

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit My Profile
nl: Mijn profiel wijzigen

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: Email-adres

en: Email Subscriptions
nl: E-mail abonnementen

en: Email check failed, please try again
nl: E-mail controle mislukt, probeer opnieuw

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enabled Services
nl: Geactiveerde diensten

en: English
nl: Engels

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
nl: Voer de URL van een 16x16px pictogram dat je wilt gebruiken voor deze dienst in.

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
nl: Vul uw mailadres in om uw in te schrijven voor notificatie van deze blog te ontvangen per email.

en: Error
nl: Fout

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
nl: Fout: zorg ervoor dat het <a href="%s">Twitter-account publiek is</a>.

en: Europe
nl: Europa

en: Expires:
nl: Verloopt:

en: Explain...
nl: Verklaar...

en: Export
nl: Exporteren

en: F jS, Y
nl: j F Y

en: F_Friday_initial
nl: V

en: Features
nl: Eigenschappen

en: Feb_February_abbreviation
nl: feb

en: February
nl: februari

en: Feed for all posts filed under %s
nl: Feed voor alle berichten opgeslagen onder %s

en: First Name
nl: Voornaam

en: Fixed
nl: Gefixeerd

en: Font Size
nl: Tekengrootte

en: Forgot your password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Format:
nl: Formaat:

en: Free
nl: Gratis

en: French
nl: Frans

en: Fri
nl: vr

en: Friday
nl: vrijdag

en: General
nl: Algemeen

en: German
nl: Duits

en: Go
nl: Gaan

en: Good
nl: Goed

en: Green
nl: Groen

en: Grey
nl: Grijs

en: Height
nl: Hoogte

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Hidden Verbs
nl: Verborgen Werkwoorden

en: Hide all results
nl: Verberg alle resultaten

en: Hide replies
nl: Verberg reacties

en: Hour
nl: Uur

en: Icon
nl: Icoon

en: Icon + text
nl: Icoon + tekst

en: Icon URL
nl: Icoon URL

en: Icon only
nl: Alleen icoon

en: Ignore all
nl: Alles negeren

en: Ignore always
nl: Negeer altijd

en: Ignore suggestion
nl: Negeersuggestie

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image Alignment:
nl: Beelduitlijning:

en: Image Color:
nl: Afbeelding kleur:

en: Image Position
nl: Afbeeldingspositie

en: Image Repeat
nl: Afbeelding herhalen

en: Image Settings:
nl: Beeldinstellingen:

en: Image URL
nl: URL

en: Image title:
nl: Afbeelding titel:

en: Include retweets
nl: Toon retweets

en: Information
nl: Informatie

en: Insert
nl: Invoegen

en: Invalid file type
nl: Ongeldig bestandstype

en: Italic
nl: Cursief

en: Jan_January_abbreviation
nl: jan

en: January
nl: januari

en: Jul_July_abbreviation
nl: jul

en: July
nl: juli

en: Jun_June_abbreviation
nl: jun

en: June
nl: juni

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Language
nl: Taal

en: Language:
nl: Taal:

en: Large
nl: Groot

en: Last 24 hours
nl: Laatste 24 uur

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Learn More
nl: Leer meer

en: Leave a Comment
nl: Geef een reactie

en: Left
nl: Links

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Line Height
nl: Lijnhoogte

en: Link URL (when the image is clicked):
nl: Link URL (wanneer de afbeelding wordt geklikt):

en: Links
nl: Koppelingen

en: Links to your blog's RSS feeds
nl: Link naar jouw blog's RSS feeds

en: Live Preview
nl: Live voorbeeld

en: Loading&hellip;
nl: Laden ...

en: Location
nl: Locatie

en: Logout
nl: Afmelden

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: M_Monday_initial
nl: M

en: Malformed URL: %s
nl: Misvormde URL: %s

en: Manga Medium
nl: Manga medium

en: Manga Narrow
nl: Manga smal

en: Mar_March_abbreviation
nl: mrt

en: March
nl: maart

en: Maximum number of tweets to show:
nl: Maximaal aantal tweets laten zien:

en: May
nl: mei

en: May_May_abbreviation
nl: mei

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Minute
nl: minuut

en: Mon
nl: ma

en: Monday
nl: maandag

en: Month
nl: Maand

en: Most Popular Content
nl: Meest populaire inhoud

en: Move to
nl: Verplaats naar

en: Music
nl: Muziek

en: My Account
nl: Mijn Account

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Name
nl: Naam

en: Narrow
nl: Smal

en: Never
nl: Nooit

en: New Password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New window
nl: Nieuw venster

en: Next
nl: Volgende

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: No stats are available for this time period.
nl: Geen statistieken voor deze periode.

en: No suggestions
nl: Geen suggesties

en: No writing errors were found.
nl: Geen schrijffouten gevonden.

en: None
nl: Geen

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Nov_November_abbreviation
nl: nov

en: November
nl: november

en: Number
nl: Nummer

en: Oct_October_abbreviation
nl: okt

en: October
nl: oktober

en: Open links in
nl: Open linken in

en: Optional
nl: Optioneel

en: Options
nl: Opties

en: Orange
nl: Oranje

en: Other
nl: Overig

en: Overall
nl: Algemene

en: Page %d
nl: Pagina %d

en: Page Not Found
nl: Pagina niet gevonden

en: Paper
nl: Papier

en: Paper Medium
nl: Papier medium

en: Paper Narrow
nl: Papier smal

en: Paper Wide
nl: Papier breed

en: Passive Voice
nl: Passieve Stem

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password Protected
nl: Beschermd met wachtwoord

en: Password Reset
nl: Wachtwoord herstellen

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Pink
nl: Roze

en: Place
nl: Plaats

en: Plain Black Medium
nl: Strak zwart medium

en: Plain Black Narrow
nl: Strak wit smal

en: Plain Black Wide
nl: Strak zwart breed

en: Plain White Wide
nl: Strak wit breed

en: Plastic Black
nl: Plastic zwart

en: Plastic Black Medium
nl: Plastic zwart medium

en: Plastic Black Narrow
nl: Plastic zwart smal

en: Plastic Black Wide
nl: Plastic zwart breed

en: Plastic Grey
nl: Plastic grijs

en: Plastic Grey Medium
nl: Plastic grijs medium

en: Plastic White
nl: Witte plastic

en: Please enter a valid URL.
nl: Vul een geldige URL in.

en: Please enter a valid email address.
nl: Voer een geldig e-mailadres in.

en: Poll Box
nl: Stembus

en: Position
nl: Positie

en: Post was not sent - check your email addresses!
nl: Bericht niet verstuurd - check je e-mailadres!

en: Posts
nl: Berichten

en: Press This
nl: Blog Dit

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

en: Print
nl: Afdrukken

en: Proofread Writing
nl: Proefgelezen Schrijven

en: Purple
nl: Paars

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
nl: Ga met je muis over je Gravatar om je profiel te zien.

en: Qatar
nl: Katar

en: Question
nl: Vraag

en: Questions
nl: Vragen

en: Random
nl: Willekeurig

en: Randomize answer order
nl: Meng volgorde antwoorden

en: Rate Down
nl: Niet leuk

en: Rate This
nl: Beoordeel deze

en: Rate Up
nl: Leuk

en: Rated
nl: Gewaardeerd

en: Rating
nl: Waardering

en: Rating Reports
nl: Rapporten rating

en: Red
nl: Rood

en: Register
nl: Registreren

en: Registered users
nl: geregistreerde gebruikers

en: Remember me
nl: herinner me

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Service
nl: Verwijder service

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Replace selection with:
nl: Vervang de selectie met:

en: Response
nl: Antwoord

en: Responses
nl: Reacties

en: Results
nl: Resultaten

en: Results Popup
nl: Resultaten popup

en: Return To Poll
nl: Terug naar poll

en: Reunion
nl: Reünie

en: Right
nl: Rechts

en: Role
nl: Rol

en: Rounded Corners
nl: Afgeronde hoeken

en: S_Saturday_initial
nl: Z

en: S_Sunday_initial
nl: Z

en: Same window
nl: Zelfde venster

en: Sat
nl: za

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save Settings
nl: Sla instellingen op

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Results for %s
nl: Zoekresultaten voor%s

en: Search Results for '%s'
nl: Zoek binnen de resultaten naar '%s'

en: Send Email
nl: Verzend e-mail

en: Send to Email Address
nl: Stuur naar e-mailadres

en: Sep_September_abbreviation
nl: sep

en: September
nl: september

en: Service name
nl: Service naam

en: Services dragged here will appear individually.
nl: Diensten die hier naartoe gesleept worden, verschijnen afzonderlijk

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
nl: Diensten die hier naartoe gesleept worden, zijn verborgen onder de share button

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings have been saved
nl: Instellingen zijn opgeslagen

en: Settings saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Share
nl: Delen

en: Share on Facebook
nl: Share op Facebook

en: Share this:
nl: Delen:

en: Shared Post
nl: Gedeelde artikelen

en: Sharing Settings
nl: Share instellingen

en: Sharing is off. Please add services above to enable
nl: Delen staat uit. Voeg hierboven diensten toe om het te activeren.

en: Sharing label
nl: Sticker

en: Show sharing buttons on this post.
nl: Toon knoppen om te delen voor dit artikel.

en: Show top posts over
nl: Toon top berichten over

en: Show top search terms over
nl: Toon top zoektermen over

en: Show:
nl: Tonen:

en: Sign Up
nl: Aanmelden

en: Sign me up!
nl: Schrijf mij in!

en: Silver
nl: Zilver

en: Site Stats
nl: Site statistieken

en: Size
nl: Afmeting

en: Skull Dark Narrow
nl: Schedel donder smal

en: Skull Dark Wide
nl: Schedel donder breed

en: Skull Light
nl: Schedel licht

en: Skull Light Narrow
nl: Schedel light smal

en: Skull Light Wide
nl: Schedel licht breed

en: Small
nl: Klein

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
nl: Sorry, je blog kan geen berichten per e-mail delen.

en: Sort by:
nl: Sorteren op:

en: Spain
nl: Spanje

en: Spanish
nl: Spaans

en: Start Date
nl: Startdatum

en: State
nl: Staat

en: Step 1
nl: Stap 1

en: Step 2
nl: Stap 2

en: Step 3
nl: Stap 3

en: Style
nl: Stijl

en: Style Name
nl: Stijlnaam

en: Submit Comment
nl: Reactie Versturen

en: Subscribe
nl: Abonneren

en: Subscription
nl: Abonnement

en: Subscription Button:
nl: Inschrijf knop:

en: Subscriptions
nl: Abonnementen

en: Sun
nl: zo

en: Sunday
nl: zondag

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Support
nl: ondersteuning

en: Survey
nl: Enquête

en: T_Thursday_initial
nl: D

en: T_Tuesday_initial
nl: D

en: Tech Dark
nl: Tech donker

en: Tech Dark Medium
nl: Tech donker medium

en: Tech Dark Narrow
nl: Tech donker smal

en: Tech Grey Medium
nl: Tech grijs medium

en: Tech Grey Wide
nl: Tech grijs breed

en: Tech Light Narrow
nl: Tech licht smal

en: Terms of Service
nl: Gebruikersvoorwaarden

en: Text
nl: Tekst

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Text Link
nl: Tekst Link

en: Text only
nl: Alleen tekst

en: Thank You
nl: Dank U

en: Thank you for voting!
nl: Bedankt voor je stem!

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
nl: Het ingevulde website-adres is geen geldige URL. Voer een geldige URL in.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
nl: Het ingevulde WordPress adres is geen geldige URL. Voer een geldige URL in.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
nl: Het ingevulde e-mailadres is geen geldig e-mailadres. Probeer het nogmaals.

en: The email you entered was invalid, please check and try again.
nl: Het mailadres is ongeldig, controleer het en probeer het opnieuw.

en: There are no rated items for this period
nl: Er zijn geen items met waarderingen voor deze periode

en: There was an error when subscribing, please try again.
nl: Er is een fout bij het inschrijven, probeer het later nog eens.

en: Thinking Female Narrow
nl: Denkende vrouw smal

en: Thinking Male Medium
nl: Denkende man medium

en: Thinking Male Wide
nl: Denkende man breed

en: This Month
nl: Deze maand

en: This Week
nl: Deze week

en: This email address is already registered.
nl: Dit e-mail adres is al geregistreerd.

en: This post has been shared!
nl: Dit bericht is gedeeld!

en: Thu
nl: do

en: Thursday
nl: donderdag

en: Time Zone
nl: Tijdzone

en: Title
nl: Titel

en: Title:
nl: Titel:

en: Today
nl: Vandaag

en: Too many redirects.
nl: Te veel redirects.

en: Top
nl: Bovenkant

en: Top Posts
nl: Populaire berichten

en: Top Searches
nl: Populairste zoekopdrachten

en: Total
nl: Totaal

en: Total Votes
nl: Totale stemmen

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Tue
nl: di

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Twitter username:
nl: Twitter gebruikersnaam:

en: Underline
nl: Onderstreept

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unsubscribe
nl: Uitschrijven

en: Up
nl: Omhoog

en: Upload
nl: Uploaden

en: Upload Image
nl: Afbeelding uploaden

en: User has blocked requests through HTTP.
nl: Gebruiker heeft verzoeken via HTTP geblokkeerd.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Users
nl: Gebruikers

en: Valid
nl: Geldig

en: Value
nl: Waarde

en: View
nl: Bekijken

en: View All
nl: Toon alles

en: View Results
nl: Bekijk resultaten

en: View all posts filed under %s
nl: Alle berichten opgeslagen onder %s bekijken

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
nl: Bekijk profielen van mensen als je met de muis over hun Gravatar gaat

en: Vote
nl: Stem

en: Votes
nl: Stemmen

en: W_Wednesday_initial
nl: W

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Wed
nl: wo

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Wide
nl: Breed

en: Widget title:
nl: Widget titel:

en: Width
nl: Breedte

en: Width:
nl: Breedte:

en: Working Female Medium
nl: Werkende vrouw medium

en: Working Male Medium
nl: Werkende man smal

en: Working Male Wide
nl: Werkende man breed

en: Year
nl: jaar

en: Yellow
nl: Geel

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
nl: Je kunt de volgende variabelen gebruiken in je "service sharing" URL

en: You have already subscribed to this site, please check your inbox.
nl: Je hebt je al ingeschreven op de site, kijk aub in uw inbox.

en: You have shared this post with %s
nl: Je deelde dit bericht met %s

en: Your Comment
nl: Jouw reactie

en: Your Dashboard
nl: Jou controlepaneel

en: Your Email Address
nl: Je e-mailadres

en: Your Name
nl: Uw Naam

en: Your Website
nl: Je website

en: Your blog does not currently have any published posts.
nl: Uw blog heeft momenteel geen elke gepubliceerde berichten.

en: Zip
nl: Postcode

en: and
nl: en

en: created
nl: gemaakt

en: day
nl: dag

en: dd/mm/yyyy
nl: dd/mm/jjjj

en: dd/mm/yyyy hh:mm
nl: dd/mm/jjjj uu:mm

en: edit text
nl: bewerk tekst

en: from
nl: van

en: hh:mm
nl: uu:mm

en: mm/dd/yyyy
nl: mm/dd/jjjj

en: mm/dd/yyyy hh:mm
nl: mm/dd/jjjj uu:mm

en: month
nl: maand

en: number_format_thousands_sep
nl: .

en: proofread
nl: proeflezen

[ctx: share to]
en: Email
nl: E-mail

en: the past day
nl: de voorbije dag

en: the past month
nl: De afgelopen maand

en: the past quarter
nl: het afgelopen kwartier

en: the past week
nl: afgelopen week

en: the past year
nl: vorig jaar

en: votes
nl: stemmen

en: week
nl: zwak
